Šport a aktívny relax

Športový relax v súčasnosti určite patrí k samozrejmostiam každej dovolenky. Množstvo stresu v nezriedka sedavom zamestnaní si priam žiada vypnúť a odreagovať sa niekde na čerstvom vzduchu. Ak si zvolíte dovolenku na Slovensku, môžete si vybrať z nepreberného množstva športových aktivít. Máme pre Vás niekoľko tipov.

Niektoré športy ako lezenie, beh v prírode a pod. Vás celkom pohltia, úplne zabudnete na starosti bežného dňa a zároveň prispejete k zlepšeniu svojej kondície. Po takomto športovom výkone sa bude cítť sviežo a uvoľnene.

Obľúbenosť adrenalínových aktivít dnes všeobecne naberá na obľúbenosti. Sedavý a často psychicky vypätý životný štýl nás núti vyventilovať sa najlepšie na čerstvon vzduchu pri aktivite, ktorú možno vykonávať v peknom prírodnom prostredí. Navyše vybavenie na takéto aktivity je čoraz dostupnejšie, podobne ako kurzy, kde vám inštruktor ukáže ako dané aktivity správne vykonávať.

Slovensko je pravou destináciou pre outdoorové, adrenalínové aktivity. Často je však množstvo týchto oblastí málo propagovaných, neznámych a pritom dobrodružstvo číha doslova za každým humnom. Máloktorá krajina v strednej Európe má totiž toľko možností na tak širokú škálu aktivít v prírode ako práve Slovensko.

Slovensko ponúka množstvo oblastí na pravú lezeckú dovolenku od menších, ale o to krajších skalných oblastí ako Súľov, Kaľamárka, alebo tradičnú víkendovú destináciu ako je napríklad Pajštún až po vysoké hory - Vysoké a Nízke Tatry, s možnosťou zimných výstupov v ľade. Na takejto dovolenke môžete spojiť aktívny relax so spoznávaním okolitej krajiny a prírody, čo isto ukľudní aj veľmi nepokojné povahy. Na Slovensku je možné liezť mesiace bez toho, aby ste sa začali nudiť a mali všetko preskúmané. Jednotlivé oblasti sa líšia nielen typom skaly, ale aj charakteristickou prírodnou scenériou, ktorá sa líši od nížin k veľhorám.

Behu ako aktívnej forme odpočinku sa dnes venuje množstvo ľudí a jeho popularita na Slovensku neustále rastie. Behať sa dá prakticky kdekoľvek a táto aktivita nie je finančne náročná. Čas na beh sa dá taktiež nájsť takmer kedykoľvek. Začínate s behom? Nevadí. Tempo je len a len na vás. Pozitívne pocity z behania sa budú časom zvyšovať a vy si nebudete môcť odoprieť aspoň pár kilometrov do týždňa. K dispozícii je na Slovensku čoraz viac organizovaných behov, od kratších po maratóny konajúce sa každoročne na celom Slovensku. Organizované behy sú dispozícii každý víkend.

Slovensko je ideálnou krajinou pre beh. Nikdy sa nebudete nudiť. Na výber sú klasické asfaltové cesty ako je napríklad ultrapopulárna bratislavská hrádza popri toku Dunaja, alebo takmer nekonečná rozloha lesov so sympatickými lesnými chodníčkami až po horské chodníky z ktorých budete mať prekrásne výhľady a myseľ neuveriteľne uvoľnenú.

Relax a oddych Vám však prinesie aj kratší beh po práci, niekde pri rieke, v parku, alebo v lese blízko Vášho bydliska. Behať môžete skoro ráno, cez deň, ale aj podvečer, a to v každom ročnom období a počasia. Dnes už na Slovensku existuje dostatok predajcov, ktorí vám pomôžu zaobstarať si ideálne vybavenie pre váš štýl behu a bežecké prostredie.

Keď sa povie aktívna dovolenka na Slovensku, určite sa vám v podvedomí vynorí cykloturistika po našej nádhernej krajine. Či ste starší, alebo mladší naskočte na bicykel a objavte najskôr svoje najbližšie okolie a postupne čoraz vzdialenejšie destinácie Slovenka. Je to spôsob lacnej dovolenky spojenej z množstvom nezabudnuteľných zážitkov a zlepšovaním Vášho zdravia.

Na takúto dovolenku môžete pokojne zobrať celú rodinu a užiť si spoločné chvíle na dvoch kolesách. K dispozícii sú značené cyklotrasy v mestách, ale i mimo nich, prípadne priamo v lesoch a horách Slovenska. Alebo si naplánujte vlastnú trasu a cyklodovolenku na Slovensku. Nechajte oddýchnuť svoju myseľ a zlepšite si kondíciu. Cyklistika po Slovensku je krásne strávený čas.

Slovensko však ponúka oveľa viac spôsobov aktívneho relaxu a dovolenky. Paragliding nad našimi horami, zoskok s padákom, alebo splavovanie pokojných, ale aj dravších slovenských riek sú len niektoré ďalšie príklady nezabudnuteľnej a netradične prežitej dovolenky na Slovensku.

Trnavská stovka 07.06.2014

beh krasnanskou kuriou dovolenkaRadi spoznávate slovenskú prírodu? Páčia sa Vám hlboké, tienisté lesy pretkané peknými chodníčkami, doplnené peknými výhľadovými vrcholmi , no nemáte príliš veľa času na potulky v horách? Trnavská stovka 2014 môže byť akcia, ktorá vám pomôže užiť si nezabudnuteľný víkend v prírode a neminúť ani deň tak vzácnej dovolenky.

Čítať ďalej: Trnavská stovka 07.06.2014

Malofatranská stovka 2013

lucanska mala fatraMalofatranská stovka (MF100) je horský diaľkový pochod určený predovšetkým vyznavačom diaľkových pochodov - stovkárom. Akcia je však otvorená každému, kto nájde odvahu postaviť sa na štart tejto náročnej hrebeňovky (prevýšenie na 100 km je cca 6500 m).

Čítať ďalej: Malofatranská stovka 2013

Trnavská stovka 2013

stovkaNie každý má možnosť zobrať si niekoľko dní, nieto týždňov dovolenky a preto existujú ľudia, ktorí sa snažia zrelaxovať v čo najkratšom čase a mať pri tom čo najviac nezabudnuteľných zážitkov. Možno k nim patríte aj vy. Ak navyše obľubujete aktívny relax, využite náš tip a vydajte sa tento rok na čoraz populárnejšiu Trnavskú stovku – diaľkový pochod s dlhou tradíciou, jedinečnou atmosférou, na ktorom isto nebudú chýbať ani silné zážitky a spoznanie seba samého.

Čítať ďalej: Trnavská stovka 2013

Lezenie v Bratislave a okolí - skvelý relax

pajstunLezenie možno v súčasnosti zaradiť medzi výborné rekreačné aktivity a činnosti pri ktorých si oddýchnete. Pri lezení v peknej prírode s priateľmi rýchlo zabudnete na každodenný stres v práci a budete sa cítiť fit aj po fyzickej stránke.

Čítať ďalej: Lezenie v Bratislave a okolí - skvelý relax

Horolezectvo v Nízkych Tatrách

nizke tatry lezenie - Dovolenka na SlovenskuNízke Tatry predstavujú predovšetkým zimné lezenie v severnej stene Ďumbiera. V zimnej aréne jeho severnej steny, je možné vybrať si z ľahších aj obtiažnejších výstupov.

Čítať ďalej: Horolezectvo v Nízkych Tatrách

Horolezectvo vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry - TANAP - Dovolenka na SlovenskuVysoké Tatry ako klasická dovolenková destinácia Slovenska ponúkajú letné a zimné horolezectvo v nádhernej prírode národného parku. K dispozícii sú stovky ciest od klasík až po posledné výkony lezeckej špičky. Informácie o lezení v tejto horskej oblasti sa dajú nájsť v najrôznejších sprievodcoch.

Čítať ďalej: Horolezectvo vo Vysokých Tatrách

Paštiná Závada

pastina zavada - Dovolenka na SlovenskuLezecká oblasť Paštiná Závada sa nachádza neďaleko Súľovských skál a je tvorená horninou zlepencového typu. Rozdiel oproti Súľovu je tvar a povrch skál – lezec tu nájde najmä dierky a lišty.

Čítať ďalej: Paštiná Závada

Fakľové špáry

Faklove spary Dovolenka na SlovenskuFakľové špáry predstavujú jedinú oblasť výhradne špárového lezenia na Slovensku. Lezecké línie vedú stenami opusteného kameňolomu neďaleko obce Lehota pod Vtáčnikom (lom je viditeľný od cintorína v časti Malá Lehota).

Čítať ďalej: Fakľové špáry

Alternatívna stena – Plavecké Podhradie

 

alternativna stena - Dovolenka na SlovenskuLezecká oblasť Alternatívna stena je radená ku skalkám Záhoria a je známa ťažkými cestami vo vápenci. Stena je mierne previsnutá a nachádza sa v príjemnom chládku počas celej sezóny.

Čítať ďalej: Alternatívna stena – Plavecké Podhradie

Lezecká oblasť Jánošíkova Bašta

janosikova basta - Dovolenka na SlovenskuJánošíkova Bašta je lezecká oblasť so 40 cestami vo vápenci s ľahším, ale pekným lezením sa nachádza pri Kysaku. Okrem lezenia si možno vychutnať nádherné výhľady na dolinu Hornádu.

Čítať ďalej: Lezecká oblasť Jánošíkova Bašta

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...