Múzeá a galérie na Slovensku

muzea1Zaujíma Vás objavovanie minulosti? Objavovanie pôvodného významu stavby hradov, zámkov, spôsobu života za starých časov a cesta ktorú Slovensko prešlo až do dnešných čias? Potom je tu pre Vás poznávacia dovolenka na Slovensku, na ktorú má táto krajina skvelé predpoklady. Stovky expozícií v prírodných, hradných alebo špecializovaných múzeách Vás zaujímavým spôsobom prevedú históriou. Určite sa nebudete nudiť.

Môžete navštíviť hradné, zámocké a kaštieľne múzeá, v ktorých si pozriete historické a archeologické expozície jednotlivých oblastí Slovenska. Expozície výtvarného umenia a remesiel Vám predstavia obdobie od stredoveku po začiatok 20 storočia. Expozície sú častokrát späté práve s významými šľachtickými rodmi, ktoré v minulosti tieto objekty obívali.

Inú, veľmi príjemnú formu poznávacej dovolenky a trávenia voľného času predstavuje návšteva múzeí v prírode resp. skanzenov. Vašu pozornosť isto upúta tradičná ľudová architektúra, dokonale zapadajúca do okolitej krajiny, čo dokazuje niekdajšie nadanie a ohľaduplnosť starých majstrov. K skanzenom neodmysliteľne patria expozície nábytku a bývania a remeselných nástrojov, alebo ukážky   životného štýlu našich predkov. Najčastejšie sú prezentácie vtedajšieho spôsobu poľnohospodárstva a remesiel viažuce sa ku konkrétnym regiónom Slovenska.

Medzi najznámejšie múzeá Slovenska, ktoré sú skvelým tipom na návštevu počas dovolenky na Slovensku, patria Slovenské národné múzeum, Skanzeny v Martine, Čičmanoch a Vlkolínci.

Galérie Slovenska ukrývajú najvýznamnejšie umelecké skvosty význaných slovenských tvorcov v stálych expozíciách, ale taktiež môžete navštíviť výstavy moderného umenia, ktorých je v slovenských mestách pomerne veľké množstvo. Kým niektoré výstavy klasických autorov pôsobia vážnym dojmom, nájdu sa aj menšie moderné galérie, ktoré prezentujú veselé kúsky umenia a neraz aktívne zapoja aj samotných návštevníkov.
 
Najznámejšie galérie sú Slovenská národná galéria v Bratislave, Štátna galéria v Banskej Bystrici, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Štátna galéria v Nitre, Oravská galéria a Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Múzeá a galérie Slovenska predstavujú najmä ideálne doplnenie inej formy dovolenky. V každej oblasti Slovenska je totiž veľmi jednoduché a príjemné spojiť napríklad aktívnu športovú dovolenku s oddychovejším poznávaním historického a kultúrneho bohatsva našej krajiny. Skúste to, určite sa to vyplatí.

Vodný mlyn Bohunice

dovolenka vodny mlyn bohuniceVysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach - Vodný mlyn Bohunice bola slávnostne otvorená v roku  1978. Mlynská usadlosť bývalého mlynára Pavla Turčana leží pri potoku Sikenica, asi 1 km od horného, severného konca obce Bohunice, vedľa cesty do Banskej Štiavnice.

Čítať ďalej: Vodný mlyn Bohunice

Meteorit z obce Lenartov

meteorit obec lenartov dovolenkaJednou z najväčších a najvzácnejších udalostí v histórii obce Lenartov je nájdenie meteoritu. Rôzne dostupné údaje uvádzajú, že dopadol v roku 1814  iné, že bol nájdený v roku 1814.

Čítať ďalej: Meteorit z obce Lenartov

Spišské múzeum v Levoči

spisske muzeum levocaUž dlhé roky  v historickej radnici  v Levoči visí obraz  mladej, trochu zasnenej ženy. Obraz  predstavuje dámu  v bielom, s červenou šatkou prehodenou cez plecia, oči dámy hľadia do diaľky, jednou rukou kohosi privoláva, druhou vsúva kľúč do zámky na dverách. ...neobyčajný zjav.“

Čítať ďalej: Spišské múzeum v Levoči

Prírodná galéria umeleckej keramiky v Beladiciach

galeria umeleckej keramiky beladiceV auguste 2007 bola v areáli Kaštieľa Pustý Chotár resp. Park Hotela Tartuf v Beladiciach neďaleko Nitry slávnostne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy, ktoré sa tu konali od roku 1999.

Čítať ďalej: Prírodná galéria umeleckej keramiky v Beladiciach

Východoslovenské múzeum Košice

muzeum kosiceVýchodoslovenské múzeum v Košiciach patrí k najstarším a najvýznamnejším múzeám na Slovensku. Iniciátorom myšlienky založiť inštitúciu, ktorá by sa starala o záchranu pamiatok z Košíc a okolia, bol Imrich Henszlmann. Jeho úmysel sa stal skutočnosťou v roku 1872, keď sa z iniciatívy bratov Klimkovičovcov a V. Myszkovského podarilo založiť Hornouhorský muzeálny spolok v Košiciach.

Čítať ďalej: Východoslovenské múzeum Košice

Skalné obydlia Brhlovce

dovolenka skalne obydlia brhlovceVysunutá expozícia bola sprístupnená verejnosti v roku 1992. Tvorí ju usadlosť č. 142 v uličke " Šurda ",  v centre pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Skalné obydlia v Brhlovciach.

Čítať ďalej: Skalné obydlia Brhlovce

Tekovské múzeum v Leviciach

tekovske muzemTekovské múzeum v Leviciach sídli v hradnom areáli v priestoroch Kapitánskej budovyDobóovského kaštiela. Vzniklo v roku 1927 vďaka vrábeľskému poštmajstrovi Jozefovi Nécseymu, ktorý daroval mestu Levice svoju rozsiahlu a v odborných kruhoch vysoko cenenú zbierku.

Čítať ďalej: Tekovské múzeum v Leviciach

Múzeum TANAPu

dovolenka muzeum tanapu tatranska lomnicaMúzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici je špecializovaným múzeom v oblasti ochrany prírody Tatranského národného parku s odborným zameraním na prezentáciu živej a neživej prírody a ľudské aktivity v tomto území.

Čítať ďalej: Múzeum TANAPu

Slovenské technické múzeum v Košiciach

dovolenka slovenske technicke muzeum kosiceSlovenské technické múzeum v Košiciach ako jediné svojho druhu na Slovensku cieľavedome zhromažďuje, hodnotí, vedecky a kultúrno-výchovne využíva hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska.

Čítať ďalej: Slovenské technické múzeum v Košiciach

Šarišské múzeum v Bardejove

dovolenka sarisske muzeumNa Slovensku je málo miest, ktoré sa môžu pochváliť takým bohatsvom nehnuteľných a hnuteľných pamiatok ako práve Bardejov. Táto oblasť je styčným územím dvoch veľkých svetových kultúr: západnej-západorímskej a východnej-byzantskej, ktoré sa vzájomne prelínali.  

Čítať ďalej: Šarišské múzeum v Bardejove

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...