Lezenie v Bratislave a okolí - skvelý relax

pajstunLezenie možno v súčasnosti zaradiť medzi výborné rekreačné aktivity a činnosti pri ktorých si oddýchnete. Pri lezení v peknej prírode s priateľmi rýchlo zabudnete na každodenný stres v práci a budete sa cítiť fit aj po fyzickej stránke.

Rekreačné lezenie je skvelý tip, keď nemáte práve najviac času na dlhšiu dovolenku a potrebujete si aktívne oddýchnuť.  Dokazuje to množstvo rekreačných lezcov v lezeckých lokalitách v Bratislave a okolí počas bežného týždňa, rovnako ako aj počas víkendu.

Lezenie v Bratislave a okolí počas pracovného týždňa v letných mesiacoch, to je predovšetkým tréningový múrik na Žižkovej ulici nad neďaleko PKO, pod židovským cintorínom. Múrik je vhodný na nácvik lezenia bez lana a má dĺžku približne 200 metrov. Výška je do ca. štyroch metrov.Na múriku si môžete precvičiť lezenie po prírodnej žule, po väčších i malých chytoch a stupoch.

Neďaleko múrika sa nachádza medzi lezcami populárna Platňa pod Bratislavským hradom. Je to prírodná žulová platňa s dĺžkou ciest 15-20 metrov, ktorá je dobre odistená borhákmi, takže by ste si mali pomerne bezpečne zaliezť. Platňa býva cez týždeň lezcami pomerne silno obliehaná.

Ďalšou populárnou prírodnou skalnou oblasťou je Technické sklo - pozostatky niekdajšieho kameňolomu, ktorý bol pomerne nedávno preiťovaný. Cesty sú jednodĺžkové a zaleziete si v príjemnej malokarpatskej prírode priamo pod Devínskou Kobylou. Lom sa nachádza neďaleko bratislavskej Dúbravky pri ceste smerom na Devínsku Novú Ves pri areáli podniku Technické sklo. Lezie sa tu po krasovitom vápenci, zaujímavých tvarov. Technické sklo je známe aj pod pojmom Štokeravnská vápenka a je vhodná najmä pre začiatočníkov.

Hlavnou adresou lezenia v Bratislave a okolí však zostáva Pajštún. Skalné bralo pod hradom Pajštún poskytuje výraznú škálu (ca. 70) jednodĺžkových ciest do 30 metrov vo vápenci. Zalezú si začiatočníci i skúsení borci. Pajštún je pomerne bezpečnou lokalitou s vlastným správcom, ktorý priebežne dohliada na technický stav trvalého istenia na tejto skalke. Pajštún sa nachádza nad obcou Borinka, kam sa dá pohodlne zaparkovať auto a po zhruba pol hodine vystúpať pod stenu. Lezenie je tu možné spojiť s poznávaním histórie a pekným výletom do prírody.

Čo sa týka indoorového lezenia v Bratislave, kraľuje mu dosiaľ najväčšia umelá stena na Slovensku - Vertigo. Nachádza sa na Trenčianskej ul. 47. a zalezie si tu každý - od začiatočníka až po najlepších lezcov. Na svoje prvé lezecké metre si prídu určite aj deti.

Fotogaléria

Či už hľadáte lezenie v krytej hale po umelých chytoch alebo vonku v prírode, v Bratislave je z čoho vyberať, stačí vyjsť z domu a zrelaxovať sa lezením. Možno práve počas najbližšej dovolenky.

autor článku: dovolenkaslovensko.eu

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...