Pieniny

Dovolenka v Pieninách je hojne vyhľadávanou možnosťou trávenia voľného času. A nie je tomu tak náhodou. Prvým medzinárodným prírodným parkom v Európe bolo v roku 1932 vyhlásenie práve územie Pienin, rozkladajúce sa v okolí poľsko-slovenských hraníc. Tento kraj, ktorý sa pomerne dobre zachoval v pôvodnom stave bol v roku 1967 vyhlásený na slovenskej strane za národný park PIENAP. Pieniny sú situované na severozápade východného Slovenska.

Pohorie je tvorené bradlovým pásmom s mimoriadnou koncentráciou prírodných krás. Horský kraj tu kontrastuje s tokom Dunajca v údolí, ktorý tvorí zároveň štátnu hranicu. Rieka svojím pôsobením vytvorila pozoruhodný 9 km dlhý kaňon - Prielom Dunajca. Dunajec v súčasnosti ponúka možnosť pltníckych splavov po svojich meandroch, kde sa strieda dravosť rieky s pokojnými hlbočinami, plnými rýb.

Kaňon je hlboký až do 500 m a je naozaj pôsobivým prírodným útvarom, hoci pohorie Pienin nie je príliš vysoké. Najvyšším bodom je Repisko – 1253 m.n.m. Medzi ďalšie významné vrcholy patria Tri Koruny, Vysoké skalky a Haligovské skaly.

Impozantný je taktiež Prielom Lesnického potoka, ktorý predstavuje približne 300 m vysokú tiesňavu. K pozoruhodnostiam ďalej patrí jaskyňa Aksamitka a Jazerské jazero. Pieniny sú typické zachovaním folkórnych tradícií Goralov, čo je názov miestneho obyvateľstva, s charakteristickou kultúrou. Krajina je tvorená idylickou kombináciou dedín a terasovitých polí s okolitými lesmi.

Najznámejším turistickým centrom je Červený Kláštor – starý objekt kláštora. Ďalej sú to Vyšné Ružbachy s minerálnymi prameňmi, či obce ako Lesnica, Osturňa, alebo mesto Spišská Stará Ves. Vydajte sa na dovolenku do Pienin a spoznajte čaro kraja lietajúceho mnícha Cypriána.

Splav Dunajca na pltiach

splav dunajca dovolenkaPlavba na goralských pltiach po Dunajci je to, čo by ste počas vašej dovolenky na Slovensku nemali vynechať. Splav Dunajca je hlavnou atrakciou Pienin. Začína sa v malebnom Červenom kláštore.

Čítať ďalej: Splav Dunajca na pltiach

Rieka Dunajec

dubajec dovolenkaRieka Dunajec a okolité Pieniny sú hlavné súčasti jedného z najobľúbenejších regiónov dovolenky na Slovensku. Dunajec odvádza vody zo slovenského územia do Baltského mora.

Čítať ďalej: Rieka Dunajec

Červený Kláštor

cerveny klastor dovolenkaObec Červený Kláštor v Pieninách, klasická destinácia dovolenky na Slovensku, sa nachádza na pravom brehu Dunajca, pri ústí potoka Lipník. Obec vznikla spojením osád Nižné Šváby, Červený Kláštor a Smerdžonka.

Čítať ďalej: Červený Kláštor

Turistika a rekreácia v Pieninách

pieniny3 dovolenkaNie náhodou sú v súčasnosti Pieniny jednou z najvyhľadávanejších oblastí na dovolenku na Slovensku.

Čítať ďalej: Turistika a rekreácia v Pieninách

Dovolenka v Pieninách a tipy na výlety

pieniny dovolenkaVydajte sa počas vašej dovolenky na Slovensku na severovýchod a objavte Pieninský národný park nachádzajúci sa pozdĺž štátnej hranice s Poľskou republikou.

Čítať ďalej: Dovolenka v Pieninách a tipy na výlety

Chránený areál Pieninské lipy

pieninske lipy dovolenkaNavštívte počas vašej dovolenky na Slovensku chránený areál Pieninské lipy. Tento areál nájdete na brehu Dunajca pri Národnej kultúrnej pamiatke Červený kláštor.

Čítať ďalej: Chránený areál Pieninské lipy

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...