Tatry (TANAP)

tanapPod pojmom dovolenka na Slovensku si množstvo ľudí bleskovo predstaví Vysoké Tatry - naše najvyššie pohorie nachádzajúce sa na severe krajiny. Jedná sa o národný park - TANAP a od roku 1993 aj o biosférickú rezerváciu. Vysoké Tatry to samozrejme nie sú len kopce, ale aj strediská cestovného ruchu s výbornými možnosťami lyžovania, wellnessu, kúpania v aquaparkoch, a v neposlednom rade, turistiky a pohybu v prírode.

Vysoké Tatry sú žulovým pohorím, výrazne modelovaným ľadovcom. Takto vznikli najznámejšie štíty (Gerlachovský, Lomnický, Kežmarský, či Kôprovský štít, Kriváň, Rysy) a charakteristické ľadovcové doliny (Furkotská, Javorová, Bielovodská, Mengusovská, Veľká a Malá Studená dolina).

Doliny sú vhodné na peknú pešiu turistiku rôznej náročnosti. Na trase vás často poteší prítomnosť sympatickej vysokohorskej chaty. Štíty predstavujú náročnejšiu výzvu a sú dostupné po turistickej značke, s vysokohorským vodcom, alebo môžete vyskúšať skvelý horolezecký výstup.

Špecialitou Tatier sú vysokohorské plesá (Popradské, Hincovo, Zelené, Skalnaté, Štrbské pleso).

Medzi turistické strediská, ktoré by ste určite mali navštíviť patrí Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec alebo Ždiar. Disponujú širokými možnosťami ubytovania a za pomoci tatranskej električkovej dráhy umožňujú pohodlné výpady do okolia, napríklad do AquaCity Poprad.

K hlavným sídla patria mestá Kežmarok a Poprad, odkiaľ existuje dobré napojenie na cestnú a diaľničnú sieť do celého Slovenska. Neváhajte a vyrazte na letnú a zimnú dovolenku do Vysokých Tatier!

Náučná geologická expozícia v prírode Tatranská Javorina

dovolenka geologicka plocha tatranska javorinaNáučnej geologickej ploche Podmuráň v Tatranskej Javorine dominujú vzorky jednotlivých druhov hornín dotlačené na tieto miesta ľadovcom. Ide o horniny, ktoré sa vo Vysokých Tatrách nachádzajú od ich vzniku až podnes.

Čítať ďalej: Náučná geologická expozícia v prírode Tatranská Javorina

Lomnický štít

dovolenka lomnicky stitLomnický štít je so svojimi 2634 metrani druhým najvyšším vrchom Vysokých Tatier a jeho majestátnosť spôsobila, že bol považovaný dokonca za najvyššiu horu celých Karpát. Počas vašej dovolenky na Slovensku je to výborný tip na výlet.

Čítať ďalej: Lomnický štít

Majláthova chata

majlathova chata - Dovolenka na SlovenskuKoncom februára 2011 bola obnovená prevádzka Majláthovej chaty nachádzajúcej sa pri Popradskom plese.

Čítať ďalej: Majláthova chata

Rainerova chata

Rainerova chata Dovolenka na SlovenskuRainerovu chatu - najstaršiu chatu na južnej strane Vysokých Tatier postavil v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Počas vašej dovolenky na Slovensku môže byť táto chata a múzeum v nej vhodným cieľom kratšej túry.

Čítať ďalej: Rainerova chata

Skalnatá chata

skalnata chata - Dovolenka na SlovenskuSkalnatá chata sa nachádza na prahu Skalnatej doliny vo výške 1751 m. Pôvodne bola kamennou chatou a je známa aj pod názvom ,,kaverna”. 

Čítať ďalej: Skalnatá chata

Horský hotel SOREA Hrebienok

hrebienok hotel sorea - Dovolenka na SlovenskuHorský hotel SOREA Hrebienok sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Prístup zo Starého Smokovca je možný pešo po asfaltovej ceste, turistickom chodníku alebo pozemnou lanovkou.

Čítať ďalej: Horský hotel SOREA Hrebienok

Chata Plesnivec

Chata Plesnivec Dovolenka na SlovenskuChata Plesnivec je postavená vo výške 1290 m v závere Doliny Siedmich prameňov na juhovýchodnom úbočí Bujačieho vrchu v Belianskych Tatrách a určite stojí za návštevu počas vašej dovolenky v Tatrách.

Čítať ďalej: Chata Plesnivec

Bilíkova chata

Bilikova chata Dovolenka na SlovenskuBilíková chata, v súčasnosti klasifikovaná ako hotel, je situovaná vo výške 1255 m neďaleko Hrebienka a je pomerne rýchlo dostupná zo Starého Smokovca po asfaltovej ceste.

Čítať ďalej: Bilíkova chata

Zbojnícka chata

zbojnicka chata - Dovolenka na SlovenskuZbojnícka chata je notoricky známou tatranskou chatou a nachádza sa vo Veľkej Studenej doline. Bola otvorená v roku 2011 po vystavaní na pôvodných základoch vyhorenej chaty.

Čítať ďalej: Zbojnícka chata

Chata pod Soliskom

chata pod soliskom - Dovolenka na SlovenskuChata pod Soliskom, jedna z najznámejších tatranských chat, sa nachádza vo výške 1840 m.n.m. a je situovaná na svahu Predného Soliska. Počas dovolenky v Tatrách sem zvykne zavítaťmnožstvo turistov. 

Čítať ďalej: Chata pod Soliskom

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...