Lyžiarske strediská a lyžovanie na Slovensku

Niet krajšieho pohľadu ako na majestátne zasnežené hory, ligotajúce sa odlesky slnka na snehu pripomínajúce vzácne diamanty a výhľad z vysokých kopcov do dolín pokrytých jemným oparom zimného rána. Slovensko je typické majestátnymi horami, preto má dovolenka na Slovensku aj v zime svoje nezameniteľné čaro.

Mohutné svahy sa stali obľúbenými miestami trávenia zimnej dovolenky, ktoré radi navštevujú nielen Slováci, ale aj turisti z celého sveta, aby sa tu venovali jednému z najobľúbenejších zimných športov – lyžovaniu. Na Slovensku preto vzniklo niekoľko lyžiarskych stredísk, aby si lyžiari prišli na svoje, boli spokojní a prišli znovu a znovu každý rok.

Lyžovanie na Slovensku má naozaj tie najlepšie podmienky aj pre tých najnáročnejších lyžiarov. Menšie svahy pre laikov, tie strmšie pre náročných lyžiarov, lyžiarske vleky a lyžiarski inštruktori sú počas sezóny plne k dispozícii. K lyžovačke aj ako bonus patrí nezameniteľná slovenská príroda, ktorá lyžiarov poteší jedinečným výhľadom na zasnežené hrebene hôr a okolitú krajinu.

Lyžiarske strediská myslia aj na deti, na svahoch je možné sa aj sánkovať alebo snowboardovať. Lyžiarske strediská zahŕňajú aj rôzne požičovne výstroje, úschovne, nočné atrakcie, lezecký park, športové obchody a možnosti trávenia voľného času aj inými druhmi športov. Svahy sú prispôsobené pre praktizovanie všetkých možných druhov lyžovania alebo snowbordovania a v prípade nedostatočnej snehovej pokrývky bývajú aj umelo zasnežované. Samozrejme, v lyžiarskych strediskách nechýbajú ani možnosti oddychu a relaxu, ktorý po náročnej lyžovačke iste padne každému vhod.

Na Slovensku sú počas zimnej dovolenky najvyhľadávanejšími lyžiarskymi strediskami SKI Krahule, Jasenská Dolina, Vrátna, Skalka pri Kremnici, Ski Centrum Čertovica, Relax Center Plejsy, SkiPark Ružomberok, Donovaly a Valčianska dolina.

Na západe Slovenska patrí k najvyhľadávanejším lyžiarskym strediskám svah na Pezinskej Babe. Je to síce menší areál, no napriek tomu je ideálnou destináciou na krátke výpady za lyžovačkou a to i počas večera niekedy po práci. Toto lyžiarske stredisko je veľmi populárne pre obyvateľov Bratislavy a širšieho okolia. Z tohto dôvodu býva svah cez víkendy nabitý lyžiarmi, no môžete sa vybrať taktiež bežkovať na miestnych upravovaných okruhoch, ale po stope na hlavnom hrebeni Malých Karpát, ktorá tadiaľto prechádza. Existuje tu možnosť požičať si lyže a výstroj. Občerstviť sa môžete v sympatickej Chate Korený vrch.

Náročnejší lyžiari si prídu na svoje v lyžiarskych strediskách stredného Slovenska PARK SNOW Donovaly a Jasná v Nízkych Tatrách. Tu sa už dá naplánovať vážnejšia lyžiarska dovolenka. Jedná sa o top lyžiarské strediská, ktoré sú navyše situované v krásnej prírode národného parku. Špecialitou je prepojenie severnej a južnej strany masívu Chopku lanovkou. Lyžovať sa tak môžete vybrať práve tam, kde sa vám podmienky najviac pozdávajú. Okrem samotnej lyžovačky tieto srediská ponúkajú aj ďalšiu dovolenkovú infraštruktúru, ktorá prispeje k vašej spokojnosti. Je to najmä snowtubing, snowrafting, ale aj zoskoky padákom, ale aj neodmysliteľný wellness. Samozrejmosťou sú široké možnosti kvalitného ubytovania a stravovania.

Špičkovým lyžiarskym rezortom sú strediská v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci a na Štrbskom plese v nádhernom prostredí Vysokých Tatier. Neváhajte ochutnať zjazd z Lomnického sedla až do Tatranskej Lomnice hneď potom ako si vychutnáte skvelý výhľad z ramena Lomnického štítu. Dĺžka zjazdoviek tu má na slovenské pomery úctihodných 22 km. Zalyžovať, ale tiež výborne zabežkovať si môžete v lyžiarskom areály vybudovanom v oblasti Štrbského plesa. Vysoké Tatry k parádnej lyžovačke ponúkajú taktiež pestrú škálu ubytovania a stravovania. Wellness, kúpele a podobné atrakcie tu už majú svoju dlhoročnú tradíciu. Populárnym sa stal napríklad aquapark AquaCity Poprad.

Veľmi populárnym je i lyžiarske stredisko Salamdra Resort, ktoré je situované v Štiavnických vrchoch. Je zamerané predovšetkým na rodiny s deťmi, čoho dôkazom je tamojší hotel a wellness centrum s procedúrami prispôsobenými práve pre tento typ návštevníkov.

K najznámejším lyžiarskym strediskám Slovenska patria aj svahy vo Vrátnej v Malej Fatre. Okrem atrakcií pre rodiny s deťmi, je špecialitou aj 19 km skialpinistických tratí, ale tiež možnosť paraglidingu. Samotný horský masív Malej Fatry je v zime veľmi peknou oblasťou na strávenie dovolenky.

Nech sa už počas vašej dovolenky na Slovensku vyberiete lyžovať kamkoľvek, je možnosť nájsť viacero špičkových a moderných lyžiarskych stredísk. Na únavu zo svahu zabudnete v neďalekom wellness centre, na termálnom kúpalisku, alebo pri vychutnávaní dobrého jedla v blízkej reštaurácii.

Skalka Arena

devinska kobylaLyžiarske stredisko sa nachádza v pohorí Kremnické vrchy, približne 10 km od pekného historického banského mestečka Kremnica. Skalka arena je vyhľadávaná predovšetkým vďaka svojím 60 km bežeckých tratí. Okrem nich ponúka však viac ako 5 km zjazdových tratí – dve modré, štyri červené a dve čierne.

Čítať ďalej: Skalka Arena

Backcountry lyžovanie

backcountryDovolenka na Slovensku to sú aj kilometre neobjavených bežkárskych trás vhodných pre backcountry lyžovanie. Čo je to backountry? Pod týmto pojmom sa skrýva bežkovanie mimo preplnených lyžiarskych stredísk, vo voľnej prírode, často v náročnejšom, neupravenom teréne, v ktorom si môžete vychutnať tvorbu vlastnej stopy v nepoškvrnenom prašane.

Čítať ďalej: Backcountry lyžovanie

Ski Makov

dovolenka skimakov 001Lyžiarske stredisko SKI MAKOV sa nachádza  v obci Makov, na rozhraní pohorí Javorníkov a Beskýd, v okrese Čadca – Žilinský kraj, v CHKO Kysuce.

Čítať ďalej: Ski Makov

Tatranská Lomnica

dovolenka lomnicke sedlo tatranska lomnicaVysoké Tatry - Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso a Starý Smokovec sú špičkovým lyžiarskym rezortom v krásnom vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier s celkovou dĺžkou zjazdoviek takmer 22 km a výbornými podmienkami pre zimné športy aj vysokohorskú turistiku vo výške nad 2000 m n.m.

Čítať ďalej: Tatranská Lomnica

Ski Bačova Roveň

ski bacova rovenSki Centrum Bačova Roveň*** nájdu lyžiari v Nízkych Tatrách pod známou Čertovicou, na okraji obce Vyšná Boca.

Čítať ďalej: Ski Bačova Roveň

Zochova chata - Piesok

dovolenka zochova chataZochová chata – Piesok je známe rekreačné stredisko v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 438 m.n.m. Do strediska sa dostanete cez mesto Modra. Vzdialenosť z okresného mesta Pezinok je 12 km.

Čítať ďalej: Zochova chata - Piesok

Vernár - Studničky

dovolenka vernar studnickyVychutnajte si lyžovačku v lyžiarskom stredisku Vernár-studničky vzdialené len 20 km od Popradu za super ceny. V našom stredisku si zalyžujú začiatočníci i pokročilí. 100% záruka snehu počas celej sezóny. V areáli je možnosť stravovania sa a požičania lyžiarskej výstroje.

Čítať ďalej: Vernár - Studničky

Ski Zábava - Hruštín

dovolenka ski zabava hrustiNovovybudované, komplexne vybavené lyžiarske stredisko SKI ZÁBAVA Hruštín leží v nadmorskej výške – od 900 m n. m. do 1150 m n. m. na severnej strane Oravskej Magury, 7 km za obcou Hruštín.

Čítať ďalej: Ski Zábava - Hruštín

Ski Bachledova

dovolenka ski bachledovaLyžiarske stredisko Ski Bachledova***** sa rozprestiera na južnom a severnom svahu Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier.

Čítať ďalej: Ski Bachledova

Relax center Plejsy

dovolenka relax plejsyLyžiarske stredisko Relax Center Plejsy leží pri meste Krompachy, iba 45 km od Košíc. Je to jediné 4-hviezdičkové lyžiarske stredisko na Východnom Slovensku, s lyžiarskou sezónou trvajúcou priemerne 123 dní a s 10 km zjazdoviek rôznej náročnosti.

Čítať ďalej: Relax center Plejsy

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...