Ďalšie zaujímavé pohoria na Slovensku

Keď sa spomenie dovolenka na horách, najčastejšie sa v mysli vynorí myšlienka na Vysoké, alebo Nízke Tatry. Sú to naše najznámejšie horstvá a poskytujú množstvo variánt, ako stráviť voľný čas. Málokto však tuší, že výborne a navyše aj pomerne lacno sa dá zrelaxovať tiež v menej populárnych a málo známych pohoriach Slovenska.

Malé Karpaty, Strážov, Tríbeč, Poľana, Vtáčnik, alebo Vihorlat predstavujú výborné lokality pre dovolenku,relax, alebo víkendový oddych. Sú to horské celky roztrúsené v jednotlivých častiach Slovenska a neraz sú hlavným rekreačným bodom pre obyvateľov okolitých miest a obcí.

Všetky tieto pohoria umožňujú turistiku v nádhernej, zväčša ľudoprázdnej prírode a to v zimnom aj letnom období. V hlbokých lesoch môžete nájsť toľko hľadané ticho, ktoré už v mestách takmer neexistuje. Dobrá sieť značených chodníkov v každom z pohorí, vás privedie na významné vrcholy s peknými výhľadmi, alebo ku historickým pamiatkam, najmä množstvu hradov, ktoré sú pre Slovensko charakteristické. V spomínaných pohoriach si na svoje prídu takisto takmer všetky druhy cyklistov.

Počas zimnej dovolenky na Slovensku navštívte menšie lyžiarske strediská a užite si o to väčšiu zábavu mimo hlavných centier turistického ruchu. Doporučiť možno aj bežkovanie v zasnežených Bielych Karpatoch, Vtáčniku, Považskom Inovci, alebo Malých Karpatoch. Pohyb na bežkách nekonečným zasneženým lesom, vás určite nabije energiou na ďalší pracovný týždeň.

Nízke Tatry a rodina? Ideálna kombinácia

druzba-hotel-jasnaKeď sa povie „družba", ako prvé behajú po pamäti rôzne družby z čias socializmu. V zápätí si spomenieme na ropovod Družba, ktorý je najdlhší ropovod na svete a potom už nič, iba šeď. A to je veľká škoda, hlavne pre rodiny s deťmi. Preto, ak chcete stráviť nezabudnuteľné leto s deťmi plné aktivít, zapamätajte si tieto slová – Družba hotel v Jasnej.

Čítať ďalej: Nízke Tatry a rodina? Ideálna kombinácia

Užite si nebo v Tatrách

nebo-tatryPlesá sú veľkým magnetom Vysokých Tatier, ich pokojná hladina, priezračná voda a to prostredie, hlavne to prostredie, ktoré ich obklopuje. Koľkokrát ste si zadychčaný, celý spotený z túry v duchu povedali, že by ste tam okamžite skočili a okúpali sa. Ale v tom vám, ak nie ste ľadový medveď, mozog šepne, že to nie je úplne najlepší nápad, ak nechcete skončiť ako vysokotatranský cencúľ. A navyše, kúpanie v plesách je zakázané. Ak vás stále neprešla chuť okúpať a osviežiť sa, máme pre vás tip.

Čítať ďalej: Užite si nebo v Tatrách

Poznáte výnimočnú Salamandru zo Štiavnických vrchov?

stiavnicke-vrchy-sitno-vyhladŠtiavnické vrchy sú výnimočné samé o sebe, či už tým, že je to najväčšie sopečné pohorie na Slovensku, alebo tajchami – vodné nádrže, ktoré zabezpečovali energiu pri ťažení a úprave rúd. Najvyšším vrchom je Sitno, ktoré strážia Sitnianski rytieri, takže na potulkách Štiavnickými vrchmi sa môžete cítiť úplne bezpečne. O ochranu máte postarané. Čo vás však môže prekvapiť a ohromiť je výnimočná Salamandra, ktorá sa skrýva v tomto pohorí.

Čítať ďalej: Poznáte výnimočnú Salamandru zo Štiavnických vrchov?

Zádielska dolina

zadiel lezenieDobrým tipom na výlet počas dovolenky na Slovensku môže byť mimoriadne atraktívna Zádielska dolina. Táto 3 km dlhá, krasová tiesňava sa nachádza 32 km od Rožňavy vo východnej časti Národného parku Slovenský kras.

Čítať ďalej: Zádielska dolina

Devínska Kobyla a okolie

devinska kobylaDevínska Kobyla je so svojimi 514 metrami najvyšším bodom Bratislavy a zároveň jedným z najčastejšie navštevovaných oblastí aktívneho relaxu obyvateľov hlavného mesta. Masív Devínskej Kobyly sa rozprestiera od okraja sídliska Dlhé Diely až po Devínsku Novú Ves, čo ju predurčuje na miesto trávenia voľného času a športové aktivity obyvateľov týchto mestských častí.

Čítať ďalej: Devínska Kobyla a okolie

Zimný prechod hrebeňa Malých Karpát

karpaty zima1Malé Karpaty sú na prvý pohľad málo zaujímavým a nenápadným pohorím. Ak sa však rozhodnete podniknúť v nich letnú, alebo zimnú akciu, veľmi rýchlo sa presvedčíte o opaku. Tento článok popisuje jednu z možností, ako zažiť lacnú a netradičnú dovolenku plnú dobrodružných zážitkov.

Čítať ďalej: Zimný prechod hrebeňa Malých Karpát

Vápenná - vrchol s najkrajším výhľadom

vapenna dovolenkaTipom na tohtoročný silvestrovský výstup by mohol byť vrchol Vápennej (752 m.n.m.), ktorá sa nachádza v Malých Karpatoch. Častým zvykom po niekoľkých dňoch sviatkového hodovania počas zimnej dovolenky je práve výlet na najrôznejšie vrcholy Slovenska.

Čítať ďalej: Vápenná - vrchol s najkrajším výhľadom

Na bežky do Malých Karpát - tip na výlet

na bezkyZimné podmienky v decembri tohto roka vyzerajú prekvapivo dobre aj na Podunajskej nížine. Prečo teda nevyskúšať krásny zimný šport akým je bežkovanie? Vybrať sa na bežky, to znamená predovšetkým rozhodnúť sa pre zdravý životný štýl a finančne a časovo pomerne nenáročnú športovú aktivitu.

Čítať ďalej: Na bežky do Malých Karpát - tip na výlet

Hrebeňovka Malých Karpát - hrebeňovka plná zážitkov

male karpatyHrebeňovka Malých Karpát patrí k tomu najlepšiemu čo môžete počas dovolenky na Slovensku uskutočniť. Jednoducho za málo peňazí, dostanete veľa muziky.

Čítať ďalej: Hrebeňovka Malých Karpát - hrebeňovka plná zážitkov

Najnovšie články

Okolo Tatier na bicykli

Okolo Tatier na bicykli

Slovenské hory sa vyplatí spoznávať nielen pešo, ale i na bicykli. Presvedčiť sa o tom je možné aj počas cykloprechodu o...

Cerová dráha - povinná jazda v Malých Karpatoch

Cerová dráha - povinná jazda v Malých Karpatoch

Lesmi Malých Karpát v súčasnosti prechádza obrovské množstvo cyklotrás a preto prirodzene vzniká otázka, ktorá z nich je...

Nízke Tatry a rodina? Ideálna kombinácia

Nízke Tatry a rodina? Ideálna kombinácia

Keď sa povie „družba", ako prvé behajú po pamäti rôzne družby z čias socializmu. V zápätí si spomenieme na ropovod Družb...