Hrady a zámky na Slovensku

Slovenské hrady, to sú predovšetkým neskutočné možnosti poznávacej dovolenky, spojenej turistikou v nádhernej prírode slovenských lesov, hôr, či historických centier miest. Dovolenka na Slovensku spojená s objavovaním hradov môže byť veľmi atraktívnym spôsobom strávenia voľného času.

Objavte starobylé hrady na území celého Slovenska, stojace na divokých bralách, v tajomných lesoch, týčiace sa neraz nad dôležitými tokmi, ktoré môžte obdivovať z vysokopoložených hradných múrov týchto prastarých strážcov nášho územia.

Na vašej dovolenke na Slovensku navštívte múzeá, ktoré boli zriadené na najvýznamnejších slovenských hradoch ako Bratislavský, Trenčiansky, Oravský, či Spišský hrad, a spoznajte slovenskú históriu. Hrady totiž v minulosti plnili najmä obrannú funkciu a šľachte slúžili ako centrum spravovania, majetku, či vládnutia obyvateľstvu.

Na Slovensku je taktiež možné navštíviť niekoľko pekných zámkov a kaštieľov, ktorých budovanie je dôkazom, neustále rastúcich požiadaviek šľachty na pohodlie. Smolenický, alebo Bojnický zámok rozhodne stoja za návštevu. Stráviť dovolenku návštevou hradov Slovenska, znamená netradične spoznať veľkú časť územia Slovenska, dozvedieť sa o jeho histórii, i o jej spätosti s Európskymi dejinami a to všetko v jedinečnej prírodnej, alebo mestskej scenérii.

Spoznajte záhady hradov a zámkov Slovenska

bratislavsky-hradVedeli ste o tom, že Slovensko patrí medzi európske krajiny, ktoré sa môžu pýšiť najväčším počtom hradov, zámkov a kaštieľov? Kaštieľov stihli zemepáni postaviť na Slovensku 425, hradov a zámkov 180. Pekné čísla pre naše maličké, päťmiliónové Slovensko. Koľko hradov a zámkov ste už navštívili vy?

Čítať ďalej: Spoznajte záhady hradov a zámkov Slovenska

Červený Kameň - Tajomné tiene

cerveny kamen 002Častá, 15. jún 2012 - Jedinečné stretnutie s významnými, ale i takmer zabudnutými postavami dávnych dôb je možné zažiť prostredníctvom hraných nočných prehliadok s podnázvom Tajomné tiene 30. júna / 11. augusta / 1. septembra 2012 v SNM - Múzeu Červený Kameň sídliace na hrade s rovnomerným názvom.

Čítať ďalej: Červený Kameň - Tajomné tiene

XIII. Fiľakovské historické hradné hry

dovolenka filakovo 02V dňoch 23. a 24. júna 2012 organizuje OZ KOHÁRY  XIII. Fiľakovské historické hradné hry. Tento ročník odštartuje v sobotu medzinárodnou súťažou v historickej lukostreľbe o titul „Lukostrelec Novohradu“ a o hodnosť „Obranca Fiľakovského hradu“.

Čítať ďalej: XIII. Fiľakovské historické hradné hry

Levický hrad

dovolenka levicky hradNajstaršou historickou architektonickou pamiatkou, ktorá je ozdobou mesta Levice, je kamenný hrad z konca 13. storočia. O tom, kedy ho presne postavili nehovoria žiadne archívne materiály.

Čítať ďalej: Levický hrad

Hrad Gelnica

dovolenka gelnica hradDominantou mesta Gelnica je bralo s ruinami niekdajšieho Gelnického hradu. Bol postavený za vlády uhorského kráľa Ondreja II. 1234. Bol vybudovaní na ochranu  mesta a baní. Už v 13. stor. prežil 1. vpád Tatárov. V 15. stor.  sa dostal do rúk Jána Jiskru a neskôr  bratríckeho vojska.

Čítať ďalej: Hrad Gelnica

Fiľakovský hrad

dovolenka filakovo 02Prvá písomná zmienka o Fiľakovskom hrade pochádza z roku 1242, v ktorej sa spomína fiľakovský hrad ako jeden zo 17  hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy.

Čítať ďalej: Fiľakovský hrad

Grotta s vyhliadkovou vežou v Dubnici n. Váhom

grotta dubnica nad vahomGrotta s vyhliadkovou vežou patrí ku skvostom Považia a zároveň je jednou z dvoch dochovaných pamiatok tohto druhu na Slovensku a zároveň jedinou zrekonštruovanou. Dal ju vybudovať rod Ilešháziovcov. Jej ľudový názov je „babylon“.

Čítať ďalej: Grotta s vyhliadkovou vežou v Dubnici n. Váhom

Trenčiansky hrad

Záchrana a rekonštrukcia Trenčianskeho hradu, ktorý sa nachádza na vysokej skale nad riekou Váh v juhozápadnom výbežku Strážovských vrchov, začala v roku 1954. Počas vašej dovolenky na Slovensu možno návštevu tohto hradu vrele doporučiť.

Čítať ďalej: Trenčiansky hrad

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad možno odporučiť ako tip na pekný a nenáročný výlet počas vašej dovolenky na Slovensku. Týči sa na skalnatej vyvýšenine, nad mestom Nitra.

Čítať ďalej: Nitriansky hrad

Spišský hrad

Rozložitý Spišský hrad dvíhajúci sa na strmom travertínovom bradle vo výške 634 nemôže uniknúť pozornosti nikoho, kto prechádza Hornádskou kotlinou z Levoče ďalej na východ smerom k Prešovu a Košiciam.

Čítať ďalej: Spišský hrad

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...