Národný žrebčín a hipologická expozícia Topoľčianky

narodny zrebcin topolciankyNárodný žrebčín, š.p. Topoľčianky svojim významom patrí medzi dôležité európske šľachtiteľské a chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní. Žrebčín bol založený v roku 1921. Zameriava sa na chov arabského, lipicanského, huculského a športového koňa.

Z uvedeného je zrejmá jeho jedinečnosť v tom, že mimo Topoľčianok nie je v Európe zariadenie, v ktorom by sa chovali štyri plemená koní. Početnosť stáda predstavuje 500 kusov.

Časť zariadení žrebčína je umiestnená na teritóriu známeho Topoľčianskeho zámku – letného sídla prvého prezidenta Československej republiky T.G. Masaryka.

Súčasťou je aj hipologické múzeum s množstvom zaujímavých exponátov. Na rozlohe viac ako 1000 ha sa nachádzajú jednotlivé chovné objekty a strediská Národného žrebčína. Tie boli postupne budované v priebehu rokov 1921 – 1930. Dispozičné riešenie a ich rozmiestnenie môžu aj dnes, po 80 rokoch, slúžiť ako vzor komplexného riešenia zootechnických,biologických a sociálnych potrieb reprodukčného procesu v chove koní.

Za hranicami Slovenska je žrebčín známy hlavne vďaka štvorylke a klasickej škole s lipickými žrebcami. Zúčastnili sa napríklad poľnohospodárskeho veľtrhu „Grűne Woche“ v Berlíne, alebo zápisu megaštvorylky do Guinessovej knihy rekordov v nemeckom Mannheime.

Kone z Topoľčianok sú úspešné i na športových kolbiskách a to v celom rade jazdeckých disciplín – drezúra, voltíž, parkúr, vytrvalostné jazdenie, záprahy.

Takisto na pôde žrebčína môžete byť svedkami športových a chovateľských podujatí na vysokej úrovni počas celého roka.

Fotografie z Národného žrebčína v Topoľčiankach

HIPOLOGICKÁ EXPOZÍCIA

Tradícia chovu koní na Slovensku je veľmi pestrá vo všetkých oblastiach života. Z hľadiska zachovania tradície chovu koní pre ďalšie generácie sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia Národný žrebčín podujal postupne vybudovať jedinečnú hipologickú expozíciu.

Po rekonštrukcii budov a nádvoria sa podľa pripraveného plánu začalo so sústreďovaním historicky cenných artefaktov z oblasti chovu koní. Vybudovaná bola nová kočiareň pre dopravné prostriedky ťahané koňmi.

Hipologická expozícia poskytne návštevníkom ucelenú predstavu o chove koní a ich využívaní v spoločnosti.

Fotografie z hipologickej expozície v Topoľčiankach:

Prehliadky v Národnom žrebčíne Topoľčianky

Národný žrebčín a hipologické múzeum Topoľčianky ponúkajú počas turiststickej sezóny od 1.5. do 31.10. nasledovné prehliadky:

  • PREHLIADKA JAZDIARNE

Utorok – piatok: 9:00 h, 10:00 h,11:00 h, 13:00 h, 14:00 h

Sobota – nedeľa - sviatok: 14:00 h, 15:00 h, 16:00 h

  • PREHLIADKA MÚZEA CHOVU KONÍ

Utorok – piatok: 9:00 h, 10:00 h,11:00 h, 13:00 h

Čas prehliadky s odborným výkladom ca. 20 min

Kontakt na Národný žrebčín Topoľčianky:

Parková 13, 951 93 Topoľčianky
Tel: +421/37 630 16 13-5
Fax: +421/37 630 16 11
E-mail: JLIB_HTML_CLOAKING
Web: www.nztopolcianky.sk

Ďalšie video o Národnom žrebčíne Topoľčianky nájdete na tomto linku (zip; 60,70 MB).

zdroj: Národný žrebčín Topoľčianky, š.p.

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...