Múzeá na Slovensku

Východoslovenské múzeum Košice

muzeum kosiceVýchodoslovenské múzeum v Košiciach patrí k najstarším a najvýznamnejším múzeám na Slovensku. Iniciátorom myšlienky založiť inštitúciu, ktorá by sa starala o záchranu pamiatok z Košíc a okolia, bol Imrich Henszlmann. Jeho úmysel sa stal skutočnosťou v roku 1872, keď sa z iniciatívy bratov Klimkovičovcov a V. Myszkovského podarilo založiť Hornouhorský muzeálny spolok v Košiciach.

Čítať ďalej: Východoslovenské múzeum Košice

Skalné obydlia Brhlovce

dovolenka skalne obydlia brhlovceVysunutá expozícia bola sprístupnená verejnosti v roku 1992. Tvorí ju usadlosť č. 142 v uličke " Šurda ",  v centre pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Skalné obydlia v Brhlovciach.

Čítať ďalej: Skalné obydlia Brhlovce

Tekovské múzeum v Leviciach

tekovske muzemTekovské múzeum v Leviciach sídli v hradnom areáli v priestoroch Kapitánskej budovyDobóovského kaštiela. Vzniklo v roku 1927 vďaka vrábeľskému poštmajstrovi Jozefovi Nécseymu, ktorý daroval mestu Levice svoju rozsiahlu a v odborných kruhoch vysoko cenenú zbierku.

Čítať ďalej: Tekovské múzeum v Leviciach

Múzeum TANAPu

dovolenka muzeum tanapu tatranska lomnicaMúzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici je špecializovaným múzeom v oblasti ochrany prírody Tatranského národného parku s odborným zameraním na prezentáciu živej a neživej prírody a ľudské aktivity v tomto území.

Čítať ďalej: Múzeum TANAPu

Slovenské technické múzeum v Košiciach

dovolenka slovenske technicke muzeum kosiceSlovenské technické múzeum v Košiciach ako jediné svojho druhu na Slovensku cieľavedome zhromažďuje, hodnotí, vedecky a kultúrno-výchovne využíva hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska.

Čítať ďalej: Slovenské technické múzeum v Košiciach

Šarišské múzeum v Bardejove

dovolenka sarisske muzeumNa Slovensku je málo miest, ktoré sa môžu pochváliť takým bohatsvom nehnuteľných a hnuteľných pamiatok ako práve Bardejov. Táto oblasť je styčným územím dvoch veľkých svetových kultúr: západnej-západorímskej a východnej-byzantskej, ktoré sa vzájomne prelínali.  

Čítať ďalej: Šarišské múzeum v Bardejove

Múzeum mošovských remesiel

dovolenka muzeum mosovskych remesielV roku 1983 vzniklo v Mošovciach Múzeum mošovských remesiel. Toto múzeum vzniklo pri príležitosti 750. výročia vzniku obce. Expozícia remesiel je umiestnená v kaplnke rodiny Révayovcov, ktorá bola postavená v roku 1911.

Čítať ďalej: Múzeum mošovských remesiel

Múzeum J. Kollára Mošovce

dovolenka muzeum kollaraMúzeum Jána Kollára v Mošovciach sa nachádza na pôvodnom mieste, kde stál rodný dom Jána Kollára. Pri obecnom požiari, v roku 1863, obytná časť rodného domu a hospodárska časť zhoreli. Zachovala sa len sýpka, ktorá od roku 1983 slúžila ako pamätná izba.

Čítať ďalej: Múzeum J. Kollára Mošovce

Národný cintorín Martin

dovolenka narodny cintorin martinKoncom 18. storočia vznikol nový obecný cintorín mestečka Turčiansky svätý Martin. Rovnako ako mesto aj cintorín získal na vážnosti v druhej polovici 19. storočia.  Roku 1866 v auguste zomrel podpredseda Matice slovenskej Karol Kuzmány.

Čítať ďalej: Národný cintorín Martin

Banícke múzeum Gelnica

dovolenka banicke muzeum gelnicaVznik Baníckeho múzea v Gelnici sa viaže k dobe vlády Márie Terézie, keď v roku 1766 bolo mesto  vyzvané aby zozbieralo materiál súvisiaci  s baníctvom a postaralo sa o šetrné uloženie. Tejto výzvy sa až r. 1932 ujal riaditeľ meštianskej školy Leopold Gruss.

Čítať ďalej: Banícke múzeum Gelnica

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...