Nitriansky hrad

Nitriansky hrad možno odporučiť ako tip na pekný a nenáročný výlet počas vašej dovolenky na Slovensku. Týči sa na skalnatej vyvýšenine, nad mestom Nitra.

Najlepší pohľad na Nitriansky hrad je z nitrianskeho námestia. Je najvýznamnejším a najcharakteristickejším stavebným súborom mesta.

Patrí k najstarším písomne doloženým opevneným sídlam na Slovensku. Nitriansky hrad mal strategický význam, pretože bol prirodzenou pevnosťou nad meandrom rieky Nitra. Hrad je opevnený masívnymi hradbami vybudovanými v časoch tureckého nebezpečenstva v 15. storočia.

Pôvodný hrad bol vybudovaný na mieste staršieho slovanského kniežacieho hradiska z 9. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 871. V 11. storočia bol Nitriansky hrad župným hradom. Od 12. storočia sa stal aj biskupským sídlom. Najstaršie zachovanou hradný stavbou je románsky kostol sv. Emeráma z 11. storočia, ktorý sa stal súčasťou neskôr postaveného gotického kostola.

Roku 1432 obsadili Nitriansky hrad husiti a v 17. storočí potom Turci. V 14. storočí bola na hrade postavená veľká gotická katedrála a palác. Neustále prestavby hradu úplne zakryli jeho pôvodný vzhľad. Zachovala sa len časť románskeho kostola sv. Emeráma, z gotického obdobia potom časť hradných múrov a veľký gotický kostol. V pomerne dobrom stave sa zachovali stavby z konca 17. a 18. storočia.

Súčasná podoba hradu je výsledkom úprav z rokov 1732 - 1739. Z gotického biskupského paláca sa zachovalo okno nad skalným útesom na severnej strane. Reprezentačnú miestnosť na 1. poschodí upravili a zariadili začiatkom 19. storočia v empírovom duchu.

Hrad je dnes sídlom nitrianskeho biskupstva. Celý areál nitrianskeho hradu je národnou kultúrnou pamiatkou. Na hrade sídli taktiež archeologický ústav SAV. Nitriansky hrad nie je verejnosti prístupný. Sprístupnená je len katedrála a Diecézne múzeum.

Ak sa počas vašej dovolenky rozhodnete hrad navštíviť, určite si vychutnajte najmä výhľady z jeho hradieb na široké okolie.

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...