Kaštiele a kúrie na Slovensku

Medzi najkrajšie historické stavby pochádzajúce z dávnej minulosti Slovenska nezameniteľne patria kaštiele a kúrie. Dovolenka na Slovensku ponúka možnosť zoznámiť sa s týmito originálnymi stavbami a preniesť sa aspoň na chvíľu do čias šľachticov a vznešených pánov. Tieto stavby vystriedali stredoveké honosné hrady a zámky.

Kaštiele začali stavať ako mestské alebo vidiecke sídla urodzení šľachtici a zemepáni. Zo začiatku plnili aj obrannú funkciu, preto bývali obklopené hradbami. Kaštiele bývali doplnené o krásne parky, hlavne keď rokmi prestali plniť obrannú funkciu, začali plniť funkciu reprezentácie ctihodných pánov, ktorí si svoje kaštiele zariaďovali tým najluxusnejším, ručne vyrezávaným a z iných krajín dovážaným nábytkom, kazetovými stropmi, vzácnymi maľbami krajiniek a panovníckych rodov a drahocennými doplnkami (vázy, čajové súpravy, sošky, zrkadlá). Nechýbali ani unikátne lovecké trofeje, ktorými sa vznešení páni radi pýšili svojim hosťom.

Dnes sú kaštiele využívané na rôzne účely – ako kultúrne centrá, hotely, múzeá, školy, reštaurácie, radnice či internáty. Obľúbenými kaštieľmi sú kaštieľ v Betliari, v Moravanoch nad Váhom, Budmericiach, Topoľčiankach, Hornej Lehote či prekrásny kaštieľ vo Svätom Antone.

Menej pompéznejšie stavby majúce len prízemie prípadne jedno poschodie, nazývame kúriami. Kúrie mali len veľmi decentnú výzdobu a jednoduchú architektúru, a bývali umiestňované blízko vody alebo na vyvýšených miestach. Na rozdiel od kaštieľov nikdy neslúžili na obranu, boli to čisto len sídla menších šľachticov a zemepánov.

Kúrie mávali len malé parky alebo skromnú záhradu. Tie najstaršie pochádzajú už z 15. storočia.

Najviac zachované kúrie, ktoré by ste počas vašej dovolenky na Slovensku nemali vynechať, sú renesančného štýlu v Necpaloch a Príbovciach a barokového štýlu v Kalinčiakove, Župčanoch, Štítniku alebo v Blatnici.

Sans Souci - letohrádok Iliašovce

dovolenka iliasovce sans souci letohradokV neďalekom lesíku v obci Iliašovce dal postaviť gróf Štefan Czáky letné sídlo, ktoré pozostávalo z niekoľkých budov a rozľahlého parku. Bolo to v roku 1773 a letohrad dostal pomenovanie Sans Souci, čo v preklade znamená „bez starosti“.

Čítať ďalej: Sans Souci - letohrádok Iliašovce

Kaštieľ Dolná Krupá

dovolenka kastiel dolna krupaSNM–Hudobné múzeum spravuje od roku 2003 pamiatkovo chránený kaštieľ s areálom v obci Dolná Krupá. Obec sa nachádza 10 km od Trnavy. Objekty kaštieľa spolu s 20 hektárovým anglickým parkom predstavujú unikátnu klasicistickú pamiatku v rámci celého Slovenska.

Čítať ďalej: Kaštieľ Dolná Krupá

Kaštieľ Pustý Chotár, Beladice

kastiel pusty chotar beladiceKaštieľ v Beladiciach Pustom Chotári dala vybudovať šľachtická rodina Jesenských okolo roku 1820. Potom sa stal sídlom šľachtickej rodiny Szirányii - Őtőmős. Neskôr kaštieľ odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho koncom storočia prestaval a zväčšil v duchu neoklasicizmu.

Čítať ďalej: Kaštieľ Pustý Chotár, Beladice

Dubnický kaštieľ

dubnicky kastielDubnický kaštieľ je kultúrnou pamiatkou, ktorá patrí k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. Kaštieľ s renesančným jadrom je štvorkrídlová budova nepravidelného tvaru, ktorú začal budovať Gašpar Ilešházi v 40. rokoch 17. storočia na staršom základe. V súčasnosti tu sídli múzeum, galéria a Mestské informačné centrum.

Čítať ďalej: Dubnický kaštieľ

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...