Hrady na Slovensku

Slovensko je krajina plná pamätníkov jej pestrej historickej minulosti - hradov. Len máloktorá krajina v Európe či vo svete sa môže pýšiť toľkým množstvom kultúrnych pamiatok, a preto dovolenka na Slovensku predstavuje široký výber možností návštev rôznych miest a pamiatok.

Slovensko je síce malá krajina, zato však veľmi bohatá na kultúrne dedičstvo. Medzi najobľúbenejšie miesta vyhľadávané turistami z celého sveta sú slovenské hrady.

Prvé hrady sa začali stavať už v 13. storočí, stali sa sídlami rôznych šľachtických rodov a feudálnej moci. Pôvodne boli teda stavané ako panské sídla. Stavali sa hlavne v Bratislave, na Gemeri či na Spiši. Neskôr sa stávali strediskami politickej, administratívnej, hospodárskej a vojenskej moci. Keďže sa budovali najmä vo väčších výškach alebo nad priekopami či riekami, boli dobre chránené a vysoké hradby obkolesujúce centrum hradu veľmi dobre odolávali náporom nepriateľov.

Niektoré hrady stoja dodnes vo svojej plnej kráse, iné boli počas rôznych povstaní vypálené a zničené, ďalšie už ohlodal zub času do takej miery, že si môžeme už len predstavovať, ako kedysi v časoch slávy vyzerali. Ich umiestnenie v prírode, na vysokých skalách, nad riekami a priehradami, je skutočným lákadlom pre každého. Hrady však v histórii Slovenska zohrali výnimočnú úlohu ako strediská vtedajšej najvyššej moci.

Medzi najzachovalejšie hrady, ktoré môžete na vašej dovolenke na Slovensku navštíviť, patrí nedávno zrekonštruovaný Bratislavský hrad, vysoko nad Váhom ticho stojaci Trenčiansky hrad, v lone prírody usadený hrad Červený kameň, majestát Oravy – Oravský hrad, nad Dunajom vynímajúci sa Devínsky hrad, dominanta Spiša – Spišský hrad, či v srdci Gemera týčiaci sa hrad Krásna Hôrka. Je to len nepatrná časť z množstva hradov, ktoré sa na Slovensku nachádzajú.

Červený Kameň - Tajomné tiene

cerveny kamen 002Častá, 15. jún 2012 - Jedinečné stretnutie s významnými, ale i takmer zabudnutými postavami dávnych dôb je možné zažiť prostredníctvom hraných nočných prehliadok s podnázvom Tajomné tiene 30. júna / 11. augusta / 1. septembra 2012 v SNM - Múzeu Červený Kameň sídliace na hrade s rovnomerným názvom.

Čítať ďalej: Červený Kameň - Tajomné tiene

XIII. Fiľakovské historické hradné hry

dovolenka filakovo 02V dňoch 23. a 24. júna 2012 organizuje OZ KOHÁRY  XIII. Fiľakovské historické hradné hry. Tento ročník odštartuje v sobotu medzinárodnou súťažou v historickej lukostreľbe o titul „Lukostrelec Novohradu“ a o hodnosť „Obranca Fiľakovského hradu“.

Čítať ďalej: XIII. Fiľakovské historické hradné hry

Levický hrad

dovolenka levicky hradNajstaršou historickou architektonickou pamiatkou, ktorá je ozdobou mesta Levice, je kamenný hrad z konca 13. storočia. O tom, kedy ho presne postavili nehovoria žiadne archívne materiály.

Čítať ďalej: Levický hrad

Hrad Gelnica

dovolenka gelnica hradDominantou mesta Gelnica je bralo s ruinami niekdajšieho Gelnického hradu. Bol postavený za vlády uhorského kráľa Ondreja II. 1234. Bol vybudovaní na ochranu  mesta a baní. Už v 13. stor. prežil 1. vpád Tatárov. V 15. stor.  sa dostal do rúk Jána Jiskru a neskôr  bratríckeho vojska.

Čítať ďalej: Hrad Gelnica

Fiľakovský hrad

dovolenka filakovo 02Prvá písomná zmienka o Fiľakovskom hrade pochádza z roku 1242, v ktorej sa spomína fiľakovský hrad ako jeden zo 17  hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy.

Čítať ďalej: Fiľakovský hrad

Grotta s vyhliadkovou vežou v Dubnici n. Váhom

grotta dubnica nad vahomGrotta s vyhliadkovou vežou patrí ku skvostom Považia a zároveň je jednou z dvoch dochovaných pamiatok tohto druhu na Slovensku a zároveň jedinou zrekonštruovanou. Dal ju vybudovať rod Ilešháziovcov. Jej ľudový názov je „babylon“.

Čítať ďalej: Grotta s vyhliadkovou vežou v Dubnici n. Váhom

Trenčiansky hrad

Záchrana a rekonštrukcia Trenčianskeho hradu, ktorý sa nachádza na vysokej skale nad riekou Váh v juhozápadnom výbežku Strážovských vrchov, začala v roku 1954. Počas vašej dovolenky na Slovensu možno návštevu tohto hradu vrele doporučiť.

Čítať ďalej: Trenčiansky hrad

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad možno odporučiť ako tip na pekný a nenáročný výlet počas vašej dovolenky na Slovensku. Týči sa na skalnatej vyvýšenine, nad mestom Nitra.

Čítať ďalej: Nitriansky hrad

Spišský hrad

Rozložitý Spišský hrad dvíhajúci sa na strmom travertínovom bradle vo výške 634 nemôže uniknúť pozornosti nikoho, kto prechádza Hornádskou kotlinou z Levoče ďalej na východ smerom k Prešovu a Košiciam.

Čítať ďalej: Spišský hrad

Hrad Červený kameň

Hrad Červený kameň je jedným z najväčších a najzachovalejších hradov Slovenska, národná kultúrna pamiatka. Hrad, o ktorom nachádzame prvú známu písomnú zmienku v letopisoch z roku 1240 sa nachádza nad obcou Píla v susedstve Častej - Papierničky v nadmorskej výške 339 m.

Čítať ďalej: Hrad Červený kameň

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...