Kostoly a chrámy

Viera zohráva v živote obyvateľov Slovenska nenahraditeľnú úlohu. Dovolenka na Slovensku ponúka možnosti navštíviť mnohé kostoly, chrámy, dómy alebo synagógy, ktoré vieru Slovákov symbolizujú.

Niektoré kostoly a chrámy sú stavané v modernom štýle, iné dýchajú históriou, keďže prežili celé stáročia a zažili rôzne historické momenty Slovenska. Napríklad Kostol sv. Michala v Klížskom Hradišti pochádza už z 12. storočia a zachoval si napriek vojnám dodnes svoj pôvodnú románsku podobu.

Kostoly a chrámy sú miesta so svojou špecifickou atmosférou. V interiéri vládne pokoj a veriaci tu najviac cítia prítomnosť Boha. Ozdobou sú vzácne prekrásne vyrezávané oltáre. Dominantou interiéru býva organ, ktorý máva často nevyčísliteľnú hodnotu. Originálne okná vyhotovené z farebných skiel sú jedinečnou ozdobou, ktorá vyniká zvonka aj zvnútra. Exteriér je charakteristický vežou, v ktorej býva umiestnený zvon volajúci veriacich stráviť čas v chráme v tichej modlitbe.

Kostoly a chrámy je väčšinou možné si aj odfotiť, či už z vonku, alebo vnútra. V niektorých je síce zakázané fotiť, prípadne umožnené až po dohode so správcom kostola, to však neuberá nič z pocitov očarenia týmito pokojnými miestami. Na obzretie niektorých je ale dôležité sa vopred nahlásiť.

Kostoly a chrámy sú duchovnými miestami, kde je dôležité sa aj adekvátne správať a mlčky si vychutnávať nielen nádherné priestory, ale aj úžasnú atmosféru.

V každej obci a v meste sa nachádza kostol. Tie monumentálnejšie a častejšie navštevované sú Katedrála sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, Dóm sv. Mikuláša v Trnave či Františkánsky kostol a kláštor v Prešove. Synagógy je možné navštíviť napríklad v Košiciach, Nitre, Zvolene či Trnave.

Unikátom, ktorého návštevu by ste nemali vynechať počas vašej dovolenky na Slovensku, sú drevené kostolíky, z ktorých niektoré boli zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Napríklad kostol v Hronseku. Sú výnimočné tým, že sú celé z dreva bez rôznych klincov alebo iných spojov.

Kostol sv. Leonarda Lenartov

Výstavba nového kostola sa začala v roku 1820. Vtedajší majiteľ lenartovského panstva a kňaz Jozsef Barna určili miesto postavenia nového murovaného kostola.

Čítať ďalej: Kostol sv. Leonarda Lenartov

Kláštor s kostolom Sedembolestnej Panny Márie Hronský Beňadik

dovolenka kostol hronsky benadikObec Hronský Beňadik sa vyvinula na mieste staršej lokality osídlenej už v neolite, v dobe halštattskej a veľkomoravskej, pri benediktínskom kláštore v poslednej tretine 11. storočia.

Čítať ďalej: Kláštor s kostolom Sedembolestnej Panny Márie Hronský Beňadik

Katolícky kostol Iliašovce

iliasovce katolicky kostolKatolícky kostol v Iliašovciach je barokovo-rokoková pamiatka z rokov 1768-1770, veža a fasády dokončené roku 1797. Posvätený bol 8. septembra 1770. Jednolodie s polygonálnym uzáverom, sakristiou a predstavanou štvorpodlažnou vežou.

Čítať ďalej: Katolícky kostol Iliašovce

Evanjelický kostol Iliašovce

iliasovce evanjelicky kostolV minulosti sa mnoho ľudí odsťahovalo do Ameriky kvôli veľkej hospodárskej kríze. Tam sa stali členmi Evanjelickej Synody Missourskej myšlienky tejto cirkvi. S ich pomocou v roku 1927 bol postavený terajší evanjelický kostol v Iliašovciach.

Čítať ďalej: Evanjelický kostol Iliašovce

Evanjelický kostol v Gelnici

Evanjelický kostol v Gelnici bol postavený v roku 1784 z financií, ktoré zozbierali veriaci, 6 cechov a ťažiarstvo Roberti, ktoré dalo postaviť kazateľnicu a oltár.

Čítať ďalej: Evanjelický kostol v Gelnici

Synagóga v Gelnici

dovolenka synagoga gelnicaŽidovská synagóga v Gelnici vyhorela tesne pred II. svetovou vojnou, presne 6. mája 1939. Už ráno pred piatou hodinou sa mestom rozľahla siréna, ktorá oznamovala požiar.

Čítať ďalej: Synagóga v Gelnici

Rímskokatolícky kostol Gelnica

dovolenka kostol gelnicaRímskokatolícky kostol  v Gelnici je jednou z najstarších staviteľských pamiatok mesta.  Pochádza z obdobia gotiky (14. stor.) Zvláštnosťou kostola je neobyčajne  dlhé a široké sanktuárium, patrí k najväčším na Spiši.

Čítať ďalej: Rímskokatolícky kostol Gelnica

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...