Viera zohráva v živote obyvateľov Slovenska nenahraditeľnú úlohu. Dovolenka na Slovensku ponúka možnosti navštíviť mnohé kostoly, chrámy, dómy alebo synagógy, ktoré vieru Slovákov symbolizujú.
Niektoré kostoly a chrámy sú stavané v modernom štýle, iné dýchajú históriou, keďže prežili celé stáročia a zažili rôzne historické momenty Slovenska. Napríklad Kostol sv. Michala v Klížskom Hradišti pochádza už z 12. storočia a zachoval si napriek vojnám dodnes svoj pôvodnú románsku podobu.
Kostoly a chrámy sú miesta so svojou špecifickou atmosférou. V interiéri vládne pokoj a veriaci tu najviac cítia prítomnosť Boha. Ozdobou sú vzácne prekrásne vyrezávané oltáre. Dominantou interiéru býva organ, ktorý máva často nevyčísliteľnú hodnotu. Originálne okná vyhotovené z farebných skiel sú jedinečnou ozdobou, ktorá vyniká zvonka aj zvnútra. Exteriér je charakteristický vežou, v ktorej býva umiestnený zvon volajúci veriacich stráviť čas v chráme v tichej modlitbe.
Kostoly a chrámy je väčšinou možné si aj odfotiť, či už z vonku, alebo vnútra. V niektorých je síce zakázané fotiť, prípadne umožnené až po dohode so správcom kostola, to však neuberá nič z pocitov očarenia týmito pokojnými miestami. Na obzretie niektorých je ale dôležité sa vopred nahlásiť.
Kostoly a chrámy sú duchovnými miestami, kde je dôležité sa aj adekvátne správať a mlčky si vychutnávať nielen nádherné priestory, ale aj úžasnú atmosféru.
V každej obci a v meste sa nachádza kostol. Tie monumentálnejšie a častejšie navštevované sú Katedrála sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, Dóm sv. Mikuláša v Trnave či Františkánsky kostol a kláštor v Prešove. Synagógy je možné navštíviť napríklad v Košiciach, Nitre, Zvolene či Trnave.
Unikátom, ktorého návštevu by ste nemali vynechať počas vašej dovolenky na Slovensku, sú drevené kostolíky, z ktorých niektoré boli zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Napríklad kostol v Hronseku. Sú výnimočné tým, že sú celé z dreva bez rôznych klincov alebo iných spojov.
Výstavba nového kostola sa začala v roku 1820. Vtedajší majiteľ lenartovského panstva a kňaz Jozsef Barna určili miesto postavenia nového murovaného kostola.
Obec Hronský Beňadik sa vyvinula na mieste staršej lokality osídlenej už v neolite, v dobe halštattskej a veľkomoravskej, pri benediktínskom kláštore v poslednej tretine 11. storočia.
Čítať ďalej: Kláštor s kostolom Sedembolestnej Panny Márie Hronský Beňadik
Katolícky kostol v Iliašovciach je barokovo-rokoková pamiatka z rokov 1768-1770, veža a fasády dokončené roku 1797. Posvätený bol 8. septembra 1770. Jednolodie s polygonálnym uzáverom, sakristiou a predstavanou štvorpodlažnou vežou.
V minulosti sa mnoho ľudí odsťahovalo do Ameriky kvôli veľkej hospodárskej kríze. Tam sa stali členmi Evanjelickej Synody Missourskej myšlienky tejto cirkvi. S ich pomocou v roku 1927 bol postavený terajší evanjelický kostol v Iliašovciach.
Evanjelický kostol v Gelnici bol postavený v roku 1784 z financií, ktoré zozbierali veriaci, 6 cechov a ťažiarstvo Roberti, ktoré dalo postaviť kazateľnicu a oltár.
Židovská synagóga v Gelnici vyhorela tesne pred II. svetovou vojnou, presne 6. mája 1939. Už ráno pred piatou hodinou sa mestom rozľahla siréna, ktorá oznamovala požiar.
Rímskokatolícky kostol v Gelnici je jednou z najstarších staviteľských pamiatok mesta. Pochádza z obdobia gotiky (14. stor.) Zvláštnosťou kostola je neobyčajne dlhé a široké sanktuárium, patrí k najväčším na Spiši.
Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...
Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...
Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...
Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...
Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...