Zámky na Slovensku

Slovensko je krajina, ktorá nielen pre milovníkov histórie, ale pre každého ponúka možnosti navštíviť zaujímavé a jedinečné miesta. Dovolenka na Slovensku umožňuje zoznámiť sa s unikátnymi stavbami – zámkami.

Zámky sú stavby, na ktorých nás okamžite zaujme nielen monumentálnosť a prostredie, v ktorom sa nachádzajú, ale aj bohato zdobené interiéry a exteriéry zámkov. Zámky boli pôvodne stavané ako letné sídla bohatých šľachticov a panovníkov. Niet sa preto čo čudovať, keď vidíme nádherne zariadené interiéry a zdobené exteriéry.

V interiéroch sa nachádzajú vskutku nádherné kusy nábytkov, obrazov panovníkov alebo krajiniek, obrovské a vzácne zrkadlá, bohato zdobený strop, napríklad v Bojnickom zámku vyrezávaný z borovicového dreva a zlátený lístkovým zlatom. Niektoré kusy nábytkov si šľachtici nechávali vyrobiť priamo na mieru a doviezť napríklad až z Talianska. Tak isto aj nádherné nádvoria, okolitá príroda charakteristická lesmi, riekami alebo jazierkami, originálne veže a vežičky, podzemné chodbičky nám unášajú myseľ do rozprávok.

V zámkoch Slovenska nechýbajú ani hroby panovníkov a šľachticov, preto sa môžeme veľa dozvedieť aj o živote našich zámožných predkov.

Zámky na Slovensku sú jednoducho unikátnou možnosťou trávenia dovolenky na Slovensku. Sú to krásne stavby dýchajúce históriou a majú svoju špecifickú vôňu dávnych čias. Najznámejšie a najnavštevovanejšie zámky sú Bojnický zámok, v ktorého okolí sa nachádza aj zoologická záhrada, Smolenický alebo Zvolenský zámok.

Historické prostredia slovenských zámkov obľubujú aj filmári z celého sveta, ktorí tu natáčajú rozprávky. Uskutočňujú sa tu aj rôzne akcie alebo festivaly, prehliadky stredovekých rytierskych súbojov, sokoliarov. Nechýbajú možnosti nočných prehliadok zámkov alebo aj svadobných obradov, ktoré na takýchto miestach majú svoje jedinečné čaro.

Bojnický zámok – dejiny expozície a zbierky

dovolenka bojnicky zamok Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je v Zoborskej listine z roku 1113.

Čítať ďalej: Bojnický zámok – dejiny expozície a zbierky

Zámok Topoľčianky

V rozsiahlom anglickom parku je malebne situovaný Zámok Topoľčianky, datovaný od 15. -16. stor.. Jeho hlavné klasicistické krídlo je začlenené do troch renesančných krídel, ktoré uzatvárajú nádvorie s fontánou uprostred.

Čítať ďalej: Zámok Topoľčianky

Smolenický zámok

Hrad Smolenice, prestavaný na zámok stojí na okraji obce Smolenice, ktorá sa nachádza asi 15 km od Trnavy na úpätí Malých Karpát. Navštívte tento klenot slovenskej histórie počas vašej dovolenky.

Čítať ďalej: Smolenický zámok

Bojnický zámok

Dobrou voľbou počas vašej dovolenky na Slovensku, môže byť návšteva Bojnického zámku. Dnešná podoba hradu Bojnice, dnes nazývaného zámok, je daná veľkou prestavbou na prelome 19. a 20. storočia.

Čítať ďalej: Bojnický zámok

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...