Lezenie na skalkách predstavuje čoraz častejší spôsob aktívneho trávenia voľného času, ale tiež novú formu dovolenky. Lezecká dovolenka na skalkách umožňuje pohodlný relax a odpočinok od každodenného stresu moderného spôsobu života.
Koncentrácia na najbližší meter lezenia na slnkom zaliatych skalách je čoraz vyhľadávanejšou formou oddychu, či už počas víkendov, alebo viacerých dní. Slovenské skalky ponúkajú dobrú možnosť naplánovať si týmto spôsobom kompletnú dovolenku.
Výhodou Slovenska sú pomerne krátke vzdialenosti medzi jednotlivými skalnými oblasťami. V prípade, že vyčerpáte možnosti jednej oblasti presun k ďalšej nezaberie veľa času. Skalky Slovenska sú roztrúsené po celom území krajiny a okrem lezenia je možné obdivovať ďaľšie prírodné, alebo kultúrne atrakcie v ich blízkosti.
Všeobecne sú slovenské skalky tvorené vápencom, zlepencami, prípadne andezitom, sú ca. 30-40 metrov vysoké, neexistuje tu teda veľa možností na viacdĺžkové lezenie. Skalky sú často odistené borhákmi a existuje trend zavádzania správcov jednotlivých lokalít, čo by malo byť zárukou zvyšovania bezpečnosti lezcov.
Hoci skalky na Slovensku nie sú vysoké okolitá príroda je naozaj čarovná a každá obasť dýcha svojskou atmosférou. Ubytovanie je možné v kempoch, penziónoch, alebo priamo pod skalami, zásoby možno dopĺňať v neďalekých dedinách alebo mestách. Takmer až priamo pod skaly sa často dostanete priamo autom, alebo po krátkom pešom pochode.
Aktívna dovolenka na slovenských skalkách je teda zážitkom v nádhernej a rozmanitej prírode jednotlivých horských celkov Slovenska, ktorú možno absolvovať nenáročnými presunmi medzi jednotlivými oblasťami.
Lezecká oblasť Paštiná Závada sa nachádza neďaleko Súľovských skál a je tvorená horninou zlepencového typu. Rozdiel oproti Súľovu je tvar a povrch skál – lezec tu nájde najmä dierky a lišty.
Fakľové špáry predstavujú jedinú oblasť výhradne špárového lezenia na Slovensku. Lezecké línie vedú stenami opusteného kameňolomu neďaleko obce Lehota pod Vtáčnikom (lom je viditeľný od cintorína v časti Malá Lehota).
Lezecká oblasť Alternatívna stena je radená ku skalkám Záhoria a je známa ťažkými cestami vo vápenci. Stena je mierne previsnutá a nachádza sa v príjemnom chládku počas celej sezóny.
Jánošíkova Bašta je lezecká oblasť so 40 cestami vo vápenci s ľahším, ale pekným lezením sa nachádza pri Kysaku. Okrem lezenia si možno vychutnať nádherné výhľady na dolinu Hornádu.
Zádiel je tri kilometre dlhý kaňon vápencových skál patrí k tradičným destináciám slovenského lezenia s bohatou históriou výstupov. Oblasť s romantickou prírodou sa nachádza za Košicami pri obci Zádielske Dvorníky.
Čítať ďalej: Zádiel - tradičná destinácia slovenského lezenia
Turniská sú zlepencová lezecká oblasť pri Margecanoch ponúka 70 ciest všetkých obtiažností a zaujímavé stropové a bouldrové lezenie, ktoré je možné aj za daždivých dní.
Čítať ďalej: Turniská – Zlepencová lezecká oblasť pri Margecanoch
Lezecký sprievodcovia definujú Tomášovský výhľad - skalku nachádzajúcu sa v severnej časti národného parku Slovenský raj ako vápencový výbežok s približne stovkou ciest a výškou do 40 metrov s pekným výhľadom na širšie okolie.
Lezecká oblasť Machnatô sa nachádza na Liptove nad dedinou Lúčky v Demänovskej Doline. Skala s pekným výhľadom na Nízke Tatry a 60 cestami rôznych obtiažností. Nevýhodou je, že hornina je pomerne drolivá.
Lezenie na Sitne je možné na 120 cestách vytýčených na skalách pod rovnomenným hradom neďaleko Banskej Štiavnice.
Kaľamárka - tradičná lezecká oblasť je dostupná autom z mesta Detva a vyznačuje sa rozmanitosťou línií. Z ponúkaných ca. 80 ciest si vyberie každý. Andezit tu vytvára zaujímavé prírodné útvary s jednou lezeckou dĺžkou.
Lezenie v Manínskej úžine to je predovšetkým veľký výber ciest a nádherná príroda. Oblasť sa nachádza pri Považskej Bystrici a podobne ako iné lezecké lokality, je chránená zákonom.
Súľov je jedna z najkrajších prírodných oblastí Slovenska vôbec sa nachádza pri mestečku Bytča. Zlepencové skaly predstavujú zväčša vežičky, resp. rôzne iné zaujímavé útvary. Vedie na ne veľké množstvo asi 40 metrových ciest a na vrchole sa možno tešiť z nádherných výhľadov na široké okolie.
Hrádok je čo do výšky ca. 100 metrový niekdajší lom tvorený na Slovensku netradičnou horninou – andezitom. Približne tridsiatka ciest s možnosťou viacdĺžkového lezenia sa hodí na nácvik zakladania a možno tu nájsť zopár klasických línií s tou pravou morálovou atmosférou v peknej scenérii.
Hradné bralo Beckova predstavuje jednu z klasík slovenského lezenia. Vápencová skalka sa nachádza pri Novom meste nad Váhom.
Skalka pri Trenčíne sa nachádza neďaleko Zamaroviec pri meste Trenčín sa nachádza táto vápencová skala s dĺžkou ciest do 25 metrov.
Kalvária je známa lezecká lokalita v Nitre a zahŕňa asi tridsiadku línií zväčša vyššej obtiažnosti sa nachádza sa takmer priamo v meste samotnom a je dostupná pešo, či autom. Skala je kolmý až previsnutý vápenec tvorený krasovými kvapľami.
Blázon - Je to staronová perspektívna lezecká lokalita nad obcou Plavecké Podhradie pod ruinou Plaveckého Hradu. Potenciál oblasti je cca. 70 ciest, hoci v súčastnosti je preistených desať.
Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...
Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...
Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...
Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...
Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...