Lomnický štít

dovolenka lomnicky stitLomnický štít je so svojimi 2634 metrani druhým najvyšším vrchom Vysokých Tatier a jeho majestátnosť spôsobila, že bol považovaný dokonca za najvyššiu horu celých Karpát. Počas vašej dovolenky na Slovensku je to výborný tip na výlet.

Každý sa o tom môže dostatočne presvedčiť po vystúpaní, resp. vyvezení sa lanovkou na Skalnaté pleso, prípadne až na vrchol samotného štítu.

Ak budete mať štastie na výhľad, na Skalnatom plese sa bude masa tejto hory týčiť priamo oproti vám. Naopak, ak vystúpite až na samotný vrchol resp. vyveziete sa kabínkovou lanovkou, budete môcť obdivovať kruhový výhľad na takmer celé Tatry. Počas vašej návštevy, alebo dovolenky v Tatrách je to priam povinná jazda.

Prvý potvrdený výstup na Lomnický štít si zaknihoval Jakub Fábry z Medených lávok v 18. storočí. Dnes je možné na vrchol vyjsť v sprievode horského vodcu, najčastejšie cez Lomnické sedlo, alebo kabínkovou lanovkou. Výstup je pre skúseného turistu nie veľmi náročný, avšak orientácia je zložitejšia. Horského vodcu si jednoducho nájdete na internete. Doporučiť možno preverenie si osoby, ktorá vás bude na vrchol viesť. Obidva spôsoby výstupu na kopec nie sú práve lacné, no stále je možné pokúsiť sa o horolezecký výstup, ktorý je zadarmo,a však vyžaduje si potrebné znalosti a výcvik. Na Lomnický štít vedie veľké množstvo klasických lezeckých túr s nádhernou expozíciou. Spomenúť je nutné populárnu cestu Hokejka v západnej stene Lomnického štítu.

Lanovka umožňuje vyviezť sa na Lomnický štít priamo z Tatranskej Lomnice a má dva úseky. Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso a Skalnaté pleso - vrchol Lomnického štítu. Kabínka na druhom úseku má kapacitu 15 osôb a jazda trvá ca. 10 min. Na vrchole sa môžete zdržať približne pol hodiny.

Lístok s miestenkou na Lomnický štít je možné zakúpiť 7 dní vopred v  pokladniach lanovky v Tatranskej Lomnici v jej údolnej stanici alebo na portali www.vt.sk. Lístky sú obojsmerné a častokrát veľmi rýchlo vypredajú. Lanovka premáva celoročne, okrem prípadov údržby resp. nepriaznivého počasia. Ak sa rozhodnete ísť iba na Skalnaté pleso, kde je situovaná hvezdáreň, môžete navštíviť neďalekú reštauráciu, alebo Skalnatú chatu, nazývanú Kaverna.

Okrem turistiky si môžete vychutnať aj perfektnú lyžovačku v Lomnickom sedle a na lyžiach sa zviezť až do Tatranskej Lomnice.

Fotogaléria

Ubytovanie na Lomnickom štíte, kde v súčasnoti pôsobia najmä vedecké tímy,  nie je možné. Poskytuje sa len v núdzových prípadoch. Jednoduché občerstvenie, je zabezpečené v kaviarni Dedo (starý názov Lomnického štítu). Problém predstavuje najmä nedostatok pitnej vody, ktorú sem je nutné vyvážať zo Skalnatého plesa.

Záverom možno zhrnúť, že Lomnický štít je vhodný cieľ pre tých dobrodružnejšie založených, rovnako ako aj pre pohodlnejšie nátury. Návštevu Lomnického štítu počas dovolenky v Tatrách rozhodne nebude ľutovať ani jedna skupina.

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...