Horské chaty v Tatrách

Dovolenková romantika to sú horské chaty v Tatrách. Kedysi skromné útulne, dnes stavby poskytujúce všetko, čo očakávate od pravej základne na Vaše tatranské túry. Stále však môžete vychutnať večerné ticho pri tajomnom osvetlení petrolejovej lampy, pri ktorej si vyrozprávate dávno, či práve dnes zažité príbehy z hôr.

Vyskúšajte sa počas Vašej dovolenky v Tatrách zastaviť na Téryho, Zbojníckej, Zamkovského chate, alebo na najvyššie položenej tatranskej Chate pod Rysmi.

Chaty v Tatrách majú bohatú históriu, vznikali počas prvého objavovania Tatier a zakladania osád, no dnes sa niektoré z nich štandardom ponúkaných služieb zmenili dokonca na horské hotely. Spomenúť je potrebné Horský hotel Sliezsky dom a Horský hotel Popradské pleso.

K ďalším vyhľadávaným tatranským chatám patria Chata pri Zelenom plese, známa ako ,,Brnčalka", neďaleko mohutného Kriváňa stojaca Chata pod Soliskom, nenápadná ale veľmi útulná Chata Plesnivec, Skalnatá chata pod Lomnickým štítom, alebo Majláthova chata, stojaca pri Popradskom plese.

Každá z chát má svoju špecifickú atmosféru, ponuku ubytovacích a stravovacích služieb. Najvyšší štandard nájdete na Hoteli Sliezsky dom, intimitu hôr napríklad na bájnej Chate pod Rysmi.

Chaty v Tatrách sú otvorené celoročne (okrem Chaty pod Rysmi) a poskytujú východzie, tranzitné, alebo cieľové body túr na Vašej dovolenke a ležia v dosahu dôležitých horolezeckých stien. Častokrát sú aj očakávaným útočiskom pred neočakávanou nepriazňou počasia. Na väčšinu z nich vystúpite po vlastných, avšak na niektoré sa pohodlne vyveziete lanovkou, prípadne autom.

Spoznajte na vašej dovolenke na Slovensku čaro tatranských horských chát. Je to jedinečné dobrodružstvo!

Majláthova chata

majlathova chata - Dovolenka na SlovenskuKoncom februára 2011 bola obnovená prevádzka Majláthovej chaty nachádzajúcej sa pri Popradskom plese.

Čítať ďalej: Majláthova chata

Rainerova chata

Rainerova chata Dovolenka na SlovenskuRainerovu chatu - najstaršiu chatu na južnej strane Vysokých Tatier postavil v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Počas vašej dovolenky na Slovensku môže byť táto chata a múzeum v nej vhodným cieľom kratšej túry.

Čítať ďalej: Rainerova chata

Skalnatá chata

skalnata chata - Dovolenka na SlovenskuSkalnatá chata sa nachádza na prahu Skalnatej doliny vo výške 1751 m. Pôvodne bola kamennou chatou a je známa aj pod názvom ,,kaverna”. 

Čítať ďalej: Skalnatá chata

Horský hotel SOREA Hrebienok

hrebienok hotel sorea - Dovolenka na SlovenskuHorský hotel SOREA Hrebienok sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Prístup zo Starého Smokovca je možný pešo po asfaltovej ceste, turistickom chodníku alebo pozemnou lanovkou.

Čítať ďalej: Horský hotel SOREA Hrebienok

Chata Plesnivec

Chata Plesnivec Dovolenka na SlovenskuChata Plesnivec je postavená vo výške 1290 m v závere Doliny Siedmich prameňov na juhovýchodnom úbočí Bujačieho vrchu v Belianskych Tatrách a určite stojí za návštevu počas vašej dovolenky v Tatrách.

Čítať ďalej: Chata Plesnivec

Bilíkova chata

Bilikova chata Dovolenka na SlovenskuBilíková chata, v súčasnosti klasifikovaná ako hotel, je situovaná vo výške 1255 m neďaleko Hrebienka a je pomerne rýchlo dostupná zo Starého Smokovca po asfaltovej ceste.

Čítať ďalej: Bilíkova chata

Zbojnícka chata

zbojnicka chata - Dovolenka na SlovenskuZbojnícka chata je notoricky známou tatranskou chatou a nachádza sa vo Veľkej Studenej doline. Bola otvorená v roku 2011 po vystavaní na pôvodných základoch vyhorenej chaty.

Čítať ďalej: Zbojnícka chata

Chata pod Soliskom

chata pod soliskom - Dovolenka na SlovenskuChata pod Soliskom, jedna z najznámejších tatranských chat, sa nachádza vo výške 1840 m.n.m. a je situovaná na svahu Predného Soliska. Počas dovolenky v Tatrách sem zvykne zavítaťmnožstvo turistov. 

Čítať ďalej: Chata pod Soliskom

Chata pri Zelenom plese

chata pri zelenom plese - Dovolenka SlovenskoChata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom ,,Brnčalka” podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom.

Čítať ďalej: Chata pri Zelenom plese

Zamkovského chata

zamkovskeho chata - Dovolenka na SlovenskuZamkovského chata je doslova učupená medzi ihličňanmi v spodnej časti Malej Studenej doliny neďaleko hranice lesa vo výške 1475 m. a je tým pravým miestom na občerstvenie počas túr na vašej dovolenke.

Čítať ďalej: Zamkovského chata

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...