Vysoké Tatry

vysoke tatryKeď sa spomenie dovolenka na slovenských horách, na prvom mieste je potrebné uviesť náš najvýznamnejší horský masív - Vysoké Tatry. Tatranský národný park (TANAP) sa rozprestiera na hraniciach Slovenska a Poľska a bol vyhlásený v roku 1949. Jedná sa o pomerne mladé žulové pohorie, ktoré bolo výrazne formované činnosťou ľadovcov. Skúste na vašej dovolenke prebádať najznámejšie tatranské doliny (Mlynická, Furkotská, Mengusovská, Veľká a Malá studená dolina) a plesá (Štrbské, Popradské, Hincovo, Skalnaté, Zelené pleso).

Vysoké Tatry sú najvyšším slovenským pohorím a zároveň najvyššou časťou celého karpatského oblúka. Vo Vysokých Tatrách sa nachádza množstvo vrcholov s výškou nad 2000 m.n.m. (Lomnický štít, Kežmarský štít, Rysy, Končistá, Kriváň, Jahňací štít) a  najvyšším bodom je Gerlachovský štít s výškou 2655 m.n.m.

Hoci Tatry možno považovať za vysokohorský terén, označenie veľhory im nemožno prisúdiť, nakoľko tu neexistuje trvalý ľadovec. Napriek tomu sa jedná o jedinečný horský celok s množstvom prírodných a turistických zaujímavostí, na objavenie ktorých si môžete pokojne naplánovať aj dlhšiu dovolenku.

Hoci dovolenka vo Vysokých Tatrách v našincovi podvedome vyvoláva skôr luxusnú a nákladnú formu oddychu a relaxu, lacná dovolenka v Tatrách nie je nemožná. Ako tip možno odporučiť napríklad ATC kemp v Štrbe, ktorý je sympatickou a finančne nenáročnou základňou pre Vaše výpady do hôr.

Vysoké Tatry boli už oddávna cieľom rekreačných aktivít a športov ako vysokohorská turistika, lyžovanie, skialpinizmus, či horolezectvo. V súčasnosti je tu vybudovaná dobre značená sieť turistických chodníkov, lyžiarskych stredísk, kúpalísk a podobných dovolenkových zariadení v okolitých mestách a dedinách ako napríklad Poprad, Kežmarok, Tatranská Lomnica, Štrbské pleso, Starý a Nový Smokovec a podobne.

Toto horstvo je známe aj vysokohorskými chatami ako Chata pod Soliskom, Chata na Popradskom plese, Chata pod Rysmi, Zamkovského chata, Téryho chata, Zbojnícka chata, či Chata pri Zelenom Plese, ktoré vám dovolenku v Tatrách spríjemnia svojou pohostinnosťou.

Lomnický štít

dovolenka lomnicky stitLomnický štít je so svojimi 2634 metrani druhým najvyšším vrchom Vysokých Tatier a jeho majestátnosť spôsobila, že bol považovaný dokonca za najvyššiu horu celých Karpát. Počas vašej dovolenky na Slovensku je to výborný tip na výlet.

Čítať ďalej: Lomnický štít

Majláthova chata

majlathova chata - Dovolenka na SlovenskuKoncom februára 2011 bola obnovená prevádzka Majláthovej chaty nachádzajúcej sa pri Popradskom plese.

Čítať ďalej: Majláthova chata

Rainerova chata

Rainerova chata Dovolenka na SlovenskuRainerovu chatu - najstaršiu chatu na južnej strane Vysokých Tatier postavil v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Počas vašej dovolenky na Slovensku môže byť táto chata a múzeum v nej vhodným cieľom kratšej túry.

Čítať ďalej: Rainerova chata

Skalnatá chata

skalnata chata - Dovolenka na SlovenskuSkalnatá chata sa nachádza na prahu Skalnatej doliny vo výške 1751 m. Pôvodne bola kamennou chatou a je známa aj pod názvom ,,kaverna”. 

Čítať ďalej: Skalnatá chata

Horský hotel SOREA Hrebienok

hrebienok hotel sorea - Dovolenka na SlovenskuHorský hotel SOREA Hrebienok sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu. Prístup zo Starého Smokovca je možný pešo po asfaltovej ceste, turistickom chodníku alebo pozemnou lanovkou.

Čítať ďalej: Horský hotel SOREA Hrebienok

Chata Plesnivec

Chata Plesnivec Dovolenka na SlovenskuChata Plesnivec je postavená vo výške 1290 m v závere Doliny Siedmich prameňov na juhovýchodnom úbočí Bujačieho vrchu v Belianskych Tatrách a určite stojí za návštevu počas vašej dovolenky v Tatrách.

Čítať ďalej: Chata Plesnivec

Bilíkova chata

Bilikova chata Dovolenka na SlovenskuBilíková chata, v súčasnosti klasifikovaná ako hotel, je situovaná vo výške 1255 m neďaleko Hrebienka a je pomerne rýchlo dostupná zo Starého Smokovca po asfaltovej ceste.

Čítať ďalej: Bilíkova chata

Zbojnícka chata

zbojnicka chata - Dovolenka na SlovenskuZbojnícka chata je notoricky známou tatranskou chatou a nachádza sa vo Veľkej Studenej doline. Bola otvorená v roku 2011 po vystavaní na pôvodných základoch vyhorenej chaty.

Čítať ďalej: Zbojnícka chata

Chata pod Soliskom

chata pod soliskom - Dovolenka na SlovenskuChata pod Soliskom, jedna z najznámejších tatranských chat, sa nachádza vo výške 1840 m.n.m. a je situovaná na svahu Predného Soliska. Počas dovolenky v Tatrách sem zvykne zavítaťmnožstvo turistov. 

Čítať ďalej: Chata pod Soliskom

Chata pri Zelenom plese

chata pri zelenom plese - Dovolenka SlovenskoChata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom ,,Brnčalka” podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom.

Čítať ďalej: Chata pri Zelenom plese

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...