Kam na dovolenku na Slovensku

Zvyčajne si pod pojmom letná dovolenka predstavíme, more, pláž, hotel a ničím nerušený relax. Nie vždy však máme možnosť, alebo chuť dovolenku stráviť týmto spôsobom. Nie vždy je ideálnym riešením dovolenka v zahraničí.

Prečo neobjaviť už počas tohtoročnej dovolenky možnosti oddychu a relaxu priamo na Slovensku? Dovolenka na Slovensku, to je kopec možností sústredených neďaleko od seba. Špičkové aquaparky a kúpele, vodné nádrže, kúpaliská, wellness hotely, spoznávanie histórie, alebo aktívny relax v podobe cyklistiky, alebo turistiky v krásnych horách a prírode.

To všetko doma nájdete a môžete výborne nakombinovať. Môžete oddychovať v populárnych lokalitách ako Vysoké, Západné a Nízke Tatry, Liptov, Kysuce, v Pieninách, alebo na Orave, kde ľahko nájdete aj skryté miesta, na ktorých vás nebude nikto rušiť a tak si vychutnáte zaslúžený oddych.

Ideálnymi lokalitami, kde môžete využiť všetky spomínané formy dovolenkovej pohody sú nasledovné oblasti.

Dovolenka vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry sú klasickou destináciou dovolenky na Slovenku. Nájdete tu možnosti relaxu súvisiace najmä s horami, ale taktiež si užijete pobyt pri vode, napríklad v Aquacity Poprad. Hlavnými centrami dovolenky vo Vysokých Tatrách sú horské obce ako Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Štrbské pleso a idylické horské hotely a chaty.

Najznámejšími sú Téryho, Zamkovského, Zbojnícka chata, ale aj najvyššie položená chata v Tatrách – Chata pod Rysmi, alebo Chata pri Zelenom plese. Populárnymi hotelmi sú nedávno rekonštruovaný Horský hotel Sliezsky dom a Horský hotel pri Popradskom plese.

V Tatrách sú nekonečné možnosti turistiky romantickými dolinami na vlastnú päsť, ale aj výstupy na štíty s horským vodcom. Populárny je výstup na Gerlachovský štít. Jednoducho z Vysokých Tatier sa vrátite výborne zrelaxovaní, s množstvom zážitkov.

Dovolenka v Nízkych Tatrách

K najpopulárnejším strediskám dovolenky na Slovensku patrí Jasná pod Chopkom v Nízkych Tatrách. Určite si vyberiete zo širokých možností ubytovania. K dispozícii sú hotely, priváty, alebo chaty vrátane tých horských – Štefánikova chata pod Ďumbierom a Kamenná chata pod Chopkom.

Spomínané chaty doporučujeme milovníkom horskej romantiky. Ležia priamo na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier a v súčasnosti sú pomerne komfortne zariadené.

Dovolenka v Nízkych Tatrách to je najmä obrovská možnosť turistiky v nádhernej prírode. Výlety na Chopok a Ďumbier skrátka treba zažiť. Okúpať sa môžete v neďalekej Tatralandii. Na hrebeň Nízkych Tatier si môžete zvoliť aj pohodlné vyvezenie lanovkou, čo ocenia rodiny s menšími deťmi.

V Jasnej nájdete aj možnosti na relax v podobe lanového centra, paintballu, paraglidingu, či lukostreľby. Cyklistov poteší neďaleký BikePark. K dispozícii sú požičovne bicyklov, či kolobežiek. Kto má rád aktívnejší relax môže využiť skvelé možnosti na populárny nordic walking, alebo lezenie. V Jasnej si určite vyberiete to pravé pre Vás.

Dovolenka v Západných Tatrách

Západné Tatry sú známe aj ako Roháče, podľa charakteristických štítov v ich hrebeni. Dôležitejšie je však to, že je to výborná destinácia pre Vašu dovolenku na Slovensku.

Okrem turistiky v jedinečných horách, napríklad neďaleko populárnej chaty Zverovka si môžete spraviť výlet k množstvu atraktivít, napríklad do Múzea Oravskej dediny, termálnych kúpalísk, na Oravský hrad, Oravský podzámok a podobne.

Nachádza sa tu aj množstvo jaskýň – Dobšinská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody.

Pre aktívnejších možno doporučiť prechod hlavného hrebeňa Západných Tatier, ktorý je náročným prechodom, avšak o to nezabudnuteľnejšie zážitky ponúka. V masíve Roháčov sa nachádza známa Žiarska chata.

Dovolenka na Liptove

Dovolenka na Liptove, to je ideálna lokalita pre turistiku, cykloturistiku, kúpanie v aquaparkoch, alebo vodných nádržiach (Bešeňová, Liptovská Mara), poznávanie histórie.

K tomu všetkému patria široké možnosti ubytovania, čo zaručuje, že si tu dovolenku užije každý. Dovolenku na Liptove si obľúbili najmä rodiny s deťmi.

Dovolenka na Kysuciach

Dovolenka na Kysuciach to je najmä rekreačné stredisko Vadičov. Známy je najmä Horský hotel Hájnice. Kysuce poskytujú veľmi veľa možností na turistiku, aktívny oddych v prírode, ale aj návštevu susedných štátov, keďže sa nachádzajú neďaleko hraníc s Českom a Poľskom.

Tipom na výlet na Kysuciach môže byť návšteva Starej Bystrice (prvý slovenský orloj), Kysuckej lesnej železnice, nádrže Bystrica, alebo skanzen Vychylovka.

Dovolenka na Orave

Na Orave dobre, na Orave zdravo. V prípade dovolenky to platí dvojnásobne. Milovníci horskej prírody, histórie, ale aj fanúšikovia dovolenky pri vode si prídu na svoje.

Najpopulárnejšími destináciami a atraktivitami dovolenky na Orave sú Oravská priehrada, drevený kostolík v Tvrdošíne, Istebnom a Leštinách, výstup na Babiu horu, výlet loďou na Skanický ostrov umenia, historická úvraťová železnica, Ranč u Edyho s obľubenou jazdeckou školou, či bazénom. Alebo môžete vyskúšať splav rieky Orava.

Program si môžete spestriť návštevou Oravského hradu, alebo Skanzenu oravskej dediny v Zuberci. Veľmi pekný je výstup na Veľký Choč, alebo návšteva rodného domu P.O. Hviezdoslava vo Vyšnom Kubíne. Dovolenka na Orave nadchne každého.

Dovolenka v Pieninách

Základným predpokladom ideálnej dovolenkovej destinácie je v Pieninách neopakovateľná príroda. Dunajec s jeho prielomom, splavmi na platiach, tiesňavami, alebo prastarým sídlom mníchov v Červenom kláštore, je niečo, čo môžete objavovať niekoľko rokov.

Turistický chodník popri Dunajci umožňuje príjemnú pešiu túru, ale aj cykloturistiku. Pieninskému národnému parku dominuje vrchol Troch korún. Tento goralský kraj si Vás určite získa.

Pozrite si naše tipy na dovolenku v Pieninách.

Dovolenka v Rajeckých Tepliciach

Ďalším tipom na dovolenku na Slovensku môže byť oblasť Rajeckých Teplíc. Kúpeľné mestečko, neďaleké hory, kúpaliská, to všetko tu na vás čaká, aby ste sa poriadne zrelaxovali. Možnosti ubytovania sú široké. Vyberie si každý.

Do okolia Rajeckých Teplíc je možné podnikať množstvo hodnotných výletov. Skalné veže Súľova patrí, k tomu najkrajšiemu, čo na Slovensku máme. Okrem turistiky je Súľov populárna oblasť lezenia. Dopriať si môžete výlet na hrad Súľov, neďaleké Strečno, alebo Lietavu.

K atraktivitám patrí drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. Pekný môže byť, deň strávený v Terchovej, kde je možnosť urobiť si výlet na Veľký a Malý Rozsutec, alebo si pozrieť nádherné vodné kaskády v Jánošíkových dierach. Výlet na hrebeň Malej Fatry lanovkou vo Vrátnej stojí určite za to.

Dovolenku si môžete vychutnávať aj na kúpaliskách Veronika v Rajci a tiež priamo v Rajeckých Tepliciach. Populárna je plavba plťou po Váhu popod Strečno. Ak sa Vám zachce histórie, vydajte sa na Oravský hrad, alebo sa s deťmi vyberte do bojnickej ZOO.

Autor článku: dovolenkaslovensko.eu

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...