Malokarpatská vínna cesta

Možno ste netušili, že za dobrou dovolenkou nemusíte vôbec cestovať ďaleko. Malokarpatská vínna cesta to je dovolenka plná príjemných vecí - jednoducho unikátne spojenie vynikajúceho vína, pokrmov, kultúry, histórie a peknej prírody južných svahov Malých Karpát a priľahlej nížiny.

Táto oblasť je vlastne hneď za rohom. Postupom času sa tu podarilo vybudovať vinársku oblasť so všetkým čo k tomu patrí vrátane poskytovania akcií a programu po celý rok.

Táto produkciou vína dlhodobo známa oblasť Slovenska, sa rozkladá medzi Bratislavou a Trnavou, pričom zahŕňa vinársky orientované centrá ako Pezinok, Modra a Svätý jur. Tieto boli známe dobrým vínom už od 17. storočia.

Samotná Bratislava v súčasnoti nedisponuje niekdajšou plochou vinohradov, ktoré ustúpili výstavbe, stale tu však možno zájsť do množstva vinoték a reštaurácií s dobrým výberom vín. Zaujímvosťou je Vinohradnické múzeum Vinohradníctvom sú preslávene bratislavské štvrte v Rači a Vajnoroch, kde sa víno dodnes vyrába a sú známe výbornou Frankovkou.  

Svätý jur je miestom, kde sa produkcia vína snúbi s vinohraníckym krajom a architektúrou. Toto mesto dokonale predstavuje podobu pravého vinárskeho mesta z minulosti.

Miestom ktoré by ste mali navštíviť v jesennom období je Slovenský Grob. Kvalitné víno je tu doplnkom výbornej husaciny, podávanej v tradičných reštauráciách, čo je naozaj gastronomický zážitok.

Keď sa spomína slovenské víno, nemožno samozrejmosťou je spomenúť Pezinok. Je to tradičné mesto vinárstva. Navštíviť je možné Mestskú vinotéku a viacero pivníc. V čase vinobrania v Pezinku zvyknú domáci ponúkať na burčiak doslova na každom kroku.

Keď spomíname vinobrania tradične vysokú návštevnosť má modranské vinobranie. Modra patrí k ďalším sympatickým malokarpatským mestečkám, kde sa kombinuje vinárstvo, história s peknou krajinou.

Malokarpatská vínna cesta to samozrejme nie sú len vinárske mestá. Prečo nenavštíviť niektoré z množstvá vinárskych podujatí, a pri niektorej z ochutnávok nespoznať kvalitu našich vín? Na prelome zimy a jari sa konajú miestne prehliadky vín, ktoré vrcholia Vínnymi trhmi v Pezinku. V lete sa môžete zúčastniť riadených ochutnávok a spoznať famózne Orešianske červené. Za návštevu stoja pivnice na Červenom Kameni, najväčšiu pivnicu – Fuggerovskú v Častej, či v Doľanoch a Dolných Orešanoch, alebo vo vinotéke na Smolenickom zámku.

Túto príjemnú cestu doporučujeme zavŕšiť v historickej Trnave, známej vďaka množstvu cirkevných pamiatok ako slovenský Rím a nakoniec sa osviežiť v seneckom aquaparku. Takáto cesta sa pokojne vyrovná návšteve akejkoľvek dovolenke v zahraničí.

Najnovšie články

Perfektné cestovné batožiny pre perfektnú dovolenku

Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...

Na dovolenku bez stresu

Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...

Vysoké Tatry – lokalita, ktorá vás nikdy neomrzí

Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...

Na čo nesmiete zabudnúť ešte pred vycestovaním na dovolenku?

Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...

Čo zohľadňovať pri výbere ubytovania?

Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...