Návšteva skanzenov počas dovolenky na Slovensku, to je predovšetkým autentické spoznávanie života našich predkov. Spoznajte na vašej dovolenke, ako sa žilo kedysi. Skanzen alebo múzeum v prírode nie je len špecifikom Slovenska, ale tento spôsob spoznávania histórie, kultúry, spôsobu života, práce a zábavy našich predkov v minulosti je využívaný taktiež v rade ďalších krajín.
Rastúci záujem o poznávanie života predošlých generácií podnietil záchranu a sústreďovanie objektov ľudovej architektúry a technických diel do spomínaných prírodných múzeí. Možno povedať že ľudová architektúra predstavuje umenie starých staviteľských majstrov spojiť funkčnosť a proporcie vtedajších budov s okolitou prírodou a prostredím.
Skanzeny navyše svojou charakteristickou architektúrou veľmi dobre predstavujú jednotlivé regiónym, ktoré sa na Slovensku v jeho hostórii vytvárali. Dobre to dokresľujú jednotlivé diferencie vzhľadu vtedajších stavieb. Dovolenku na Slovensku spojenú s poznávaním histórie prostredníctvom skanzenov možno doporučiť aj z toho dôvodu, že sa tu často konajú kultúrne podujatia, čo vytvára neopakovateľnú historickú atmosféru.
Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline – odpoveď lesníkov na otázky verejnosti na tému „les, jeho význam – lesník a význam jeho práce pre les“. Odpoveď „Les je tu pre ľudí – lesníci sú tu pre les => lesníci sú tu pre ľudí“ je zrejmá na každom metri stoštyridsať hektárového areálu skanzenu.
Skanzen Humenné je súčasťou Vihorlatského múzea. Múzeum v prírode je prístupné sezónne od mája do októbra. Skanzen sa nachádza asi 300 metrov od Vihorlatského múzea, ktoré sídli neďalekom renesančnom kaštieli, severovýchodne od Parku mieru v centre mesta Humenné.
Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry sa nachádza vo Svidníku. Múzeum je otvorené po celý rok, s obmedzenou zimnou prevádzkou. Múzeum v prírode leží asi 1 kilometer od centra mesta Svidník, 300m od hlavnej cesty smerom na Bardejov.
Čítať ďalej: Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku
Skanzen ľudovej architektúry je súčasťou Šarišského múzea, ktoré sa nachádza v Bardejove. Skanzen sa nachádza v objekte Bardejovských kúpeľov a patrí medzi najstaršie skanzeny na Slovensku.
Čítať ďalej: Šarišské múzeum - Skanzen ľudovej architektúry v Bardejove
Ľubovnianske múzeum v prírode sa nachádza pod hradom Stará Ľubovňa, pri štátnej ceste smerom na Prešov. Zo služieb pre návštevníkov treba určite využiť sprievodcovské a lektorské služby.
Banské múzeum v Banskej Štiavnici sa nachádza len 2 km od centra mesta Banská Štiavnica, smerom na Levice, priamo v intraviláne mesta.
Poľnohospodárske múzeum v Nitre je prístupné po celý rok, avšak s obmedzenou zimnou prevádzkou.
Múzeum oravskej dediny sídli v Zuberci a je pod správou Obecného úradu Zuberec. Skanzen je prístupný celoročne. Pokiaľ bažíte po odborných informáciách, po dohodnutí Vám bude k dispozícií sprievodca s odborným výkladom.
Skanzen Vychylovka (Múzeum Kysuckej dediny) ponúka viacero objektov ľudového staviteľstva. Je tu aj významná technická pamiatka – úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom, ktorá v minulosti spájala Kysuce s Oravou.
Čítať ďalej: Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea - Vychylovka
Múzeum Liptovskej dediny sa nachádza v Pribyline a je prístupné celoročne. V sobotu a nedeľu je otvorené len pre dopredu prihlásených návštevníkov.
Už máte vymyslenú a naplánovanú dovolenku? Nech už si idete oddýchnuť k moru, poznať nové kraje a mestá, vyberiete sa do...
Je tu znova čas dovoleniek. Spolu s výberom samotného miesta je opäť dobré myslieť aj na zadné vrátka. A zvoliť si správ...
Žijeme v uponáhľanom svete, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na našom zdraví. Prvé príznaky únavy ignorujeme, alebo o nic...
Aj keď situácia vo svete nie je ktovieako priaznivá, stále veľa Slovákov uvažuje nad tým, že si zarezervuje dovolenku pr...
Ak hľadáte ubytovanie, či už medzi najznámejšími hotelmi v Bulharsku, alebo na Slovensku, ochotne vám poradíme, čo si vš...